Národní divadlo moravskoslezské chystá na 15. a 17. října premiéru opery Tři přání aneb Vrtkavosti života, kterou napsal Bohuslav Martinů.

V Česku půjde teprve o třetí uvedení tohoto díla, proběhne v Divadle Antonína Dvořáka.

Operu se autor snažil napsat tak, aby připomínala filmový snímek. Podle mluvčí divadla Marcely Bendaříkové jde o provokativní a technicky náročnou operu-film s prvky jazzu.

"Tři přání napsal Martinů na sklonku dvacátých let 20. století, kdy pod vlivem jazzového opojení zvolil velice netradiční nástrojové obsazení – symfonický orchestr s klavírem, dva saxofony, jazzovou flétnu, flexaton, bendžo a akordeon. Navíc se pokusil o propojení opery s médiem němého filmu," upřesnila dramaturgyně Eva Mikulášková.

Forma takzvaného divadla na divadle byla v tomto případě přetavena ve filmové natáčení provokativního dadaistického příběhu.

"Je to zároveň hravý, kolážovitý divadelní svět fantazijního osvobozeného divadla. V tomto duchu herní koláže koncipujeme i herecké akce, pracující s dadaistickým odstupem, střihem, někdy i s konvencemi filmového herectví té doby a zároveň až muzikálovou taneční stylizací některých ansámblových scén," uvedl ředitel divadla a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Celá pohádková opera o víle, která plní mrzutému stárnoucímu páru jejich rozmařilá přání, se začne v úvodu natáčet jako film a posléze je promítána na plátno.

Diváci zjistí přímo na jevišti, že paralely mezi zobrazovaným osudem hlavních postav opery a osobním životem herců nejsou čistě náhodné.

I samotný Martinů operu takto koncipoval. "Udělám to celé, jako by to byl film. Ale bude tu ještě třetí jednání, které ti popíši příště, musím vymyslet nějaké moderní zarámování," napsal Martinů své nastávající ženě.

Na diváky tak čeká atmosféra Paříže konce dvacátých let a píseň argentinského zpěváka z gramofonové desky.

Pod taktovkou nového hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové se v hlavních rolích divákům představí Lucie Kašpárková, Jiří Hájek, Jorge Garza, Lenka Čermáková a další.