Německé ministerstvo zahraničí zrušilo koncert Drážďanských symfoniků, kteří na konzulátu v Istanbulu chtěli představit projekt o masakru Arménů za první světové války. O zrušení akce informovala agentura DPA.

Mezi Berlínem a Ankarou panují napjaté vztahy mimo jiné kvůli červnovému rozhodnutí Spolkového sněmu uznat masakr Arménů v Osmanské říší za genocidu.

"Prostory generálního konzulátu v Istanbulu nejsou 13. listopadu k dispozici," uvedlo německé ministerstvo zahraničí s odkazem na den, kdy se akce měla uskutečnit.

Podle ministerstva zahraničí ke zrušení došlo poté, co hudební těleso na koncert bez konzultace s diplomaty pozvalo tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, premiéra Binaliho Yildirima, ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua a ministra kultury Nabiho Avciho.

Projekt Drážďanských symfoniků, jenž se věnuje masakru Arménů osmanskými Turky před sto lety, se jmenuje Aghet. Turecko už v dubnu vyzvalo Evropskou unii, aby hudební projekt přestalo podporovat. Záštitu projektu poskytl ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Podle symfoniků ze saské metropole měl projekt přispět k arménsko-tureckému smíření. V listopadu hudební těleso své dílo uvede například v Bělehradě či v Jerevanu.

O plánovaném uvedení v Istanbulu se dlouhodobě hovořilo jako o možném novém zdroji napětí mezi Berlínem a Ankarou. Teprve nedávno se přitom podařilo uklidnit spor o přístup německých poslanců na tureckou leteckou základnu Incirlik. Tam v rámci mezinárodní koalice bojující proti radikálům z organizace Islámský stát působí také němečtí vojáci.

K odmítnutí přístupu německých zákonodárců na základnu došlo poté, co Spolkový sněm v červnu schválil rezoluci, která masakry Arménů v Osmanské říši označila za genocidu.

Turecko jako nástupnická země Osmanské říše ale termín genocida odmítá.

Související