Janáčkova filharmonie Ostrava připravuje mimořádný koncert, na němž uvede tři díla současné jihokorejské skladatelky Kang Sun-mi (v anglické transkripci Soonmee Kang). Ta za svou tvorbu získala již několik národních ocenění.

Na koncertu, který se v Domě kultury města Ostravy uskuteční 13. září, mají účinkovat i dva tradiční korejské hudební nástroje.

"Zazní tři skladby Kang Sun-mi nazvané Do We Come From Where We Are Going, Children, Their Pureness a Barachum. Program završí uvedení Mendelssohnovy Symfonie č. 5, takzvané Reformační," vypočítala mluvčí orchestru Jana Knižátková.

Ve skladbě We Come From Where We Are Going aneb Odkud přicházíme a kam jdeme? se skladatelka pokusila vyjádřit krásu přírody a života v ní.

"Ve skladbě využila také daegeum, což je korejská tradiční bambusová flétna," dodala mluvčí.

Hudba díla nazvaného Children, Their Pureness je inspirována třemi malbami zobrazujícími mladé chlapce, kteří se v různých formách umění často objevují v nevinných i humorných podobách.

"Čistota, kterou představují, je vyjádřena v hudbě, mimo jiné i za pomoci tradičního korejského nástroje kajagum, který patří mezi citery. Má dvanáct strun, ale existují také verze s 21 a více strunami," vysvětlila mluvčí.

Skladba Barachum je pak určena pro soprán a orchestr. Podle mluvčí orchestru jde o druh buddhistického rituálního tance.

Janáčkovu filharmonii na vystoupení povede její šéfdirigent Heiko Mathias Förster.

Související