Padesátiletý Alan Gilbert, který uplynulou sezonu završil své působení jako hudební ředitel Newyorské filharmonie, bude v dalších letech trávit čas mezi Evropou a Japonskem.

Už v létě Gilbert oznámil, že od sezony 2019/2020 se stane šéfdirigentem NDR Elbphilharmonie Orchestra v německém Hamburku. Nyní přišla zpráva, že v dubnu 2018 zaujme také pozici hlavního hostujícího dirigenta japonského Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.

Na tomto postu Gilbert vystřídá Čecha Jakuba Hrůšu, jenž do Japonska donedávna létal dvakrát ročně a s orchestrem trávil zhruba dva týdny, během nichž nazkoušel vždy dva programy.

Hrůša se však od nynější sezony stal hostujícím dirigentem Philharmonia Orchestra v Londýně.

"Jsme si vědomi, že Alan Gilbert je jedním z nejvytíženějších dirigentů světa. Tím spíš jsme hrdí na jeho dobrovolné rozhodnutí trávit další čas s Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra," uvedl šéfdirigent japonského orchestru Kazushi Ono.

Největší očekávání budí Gilbertův nástup k Elbphilharmonie Orchestra v německém Hamburku. Tam bude od sezony 2019/2020 následujících pět let řídit orchestr v nedávno otevřeném koncertním sále Labské filharmonie, jejíž stavba přišla v přepočtu na 18,4 miliardy korun.

Gilbert hamburské těleso zná, v letech 2004 až 2015 byl jeho hostujícím dirigentem.

"Dokud nebyl hotový sál, orchestr hrál po celém Německu. Bylo to velmi chytré, začali si tak vychovávat publikum. Teď, když je sál otevřený, ho všichni chtějí vidět, stal se slavným," líčil Gilbert v létě v rozhovoru pro deník New York Times.

Podle něj hamburský orchestr hraje na vysoké úrovni, nikdy však nepatřil na úplnou německou špičku po boku Berlínských filharmoniků, Leipzig Gewandhaus Orchestra, drážďanské Staatskapelle či mnichovských orchestrů.

Na svém předchozím postu jako hudební ředitel Newyorské filharmonie Gilbert působil od sezony 2009/2010 do letošního léta.

 

Podle New York Times zaujal inovativní dramaturgií, někdy byl však kritizován za to, že orchestr vede k podprůměrným výkonům. Gilbert se nevyhnul ani sporům s filharmoniky či newyorské radnice při jednáních o rozpočtu.

"Newyorčané doufají, že nové vedení orchestru, hudební ředitel Jaap van Zweden a nová prezidentka Deborah Bordová, orchestr pevně postaví na nohy," dodal list New York Times.

Související