Soubor Collegium Marianum, který se zaměřuje na objevování zapomenutých skladeb i autorů, 26. listopadu v pražském Divadle ABC uvede pražskou premiéru opery Georga Friedricha Händela zvané Acis a Galatea.

Na představení se má podílet loutkoherecký soubor Buchty a loutky.

Händelova opera bude součástí koncertního cyklu Barokní podvečery, soubor ji uvede v sezoně, kdy slaví 20. výročí.

"K založení souboru Collegium Marianum mě vedla touha sdílet svoji vášeň pro barokní hudbu se stejně zapálenými hudebníky," vysvětlila hráčka na příčnou barokní flétnu a muzikoložka Jana Semerádová, která soubor vede.

Nadšení pro hudbu barokní Prahy promítla také do studia archivů a přepisování skladeb.

"Jsme známí tím, že objevujeme zapomenuté autory. A tak ti, o nichž před dvaceti lety věděl málokdo, jsou dnes známá jména," dodala.

Acis a Galatea bude po vánoční hře České vánoce a opeře La Calisto dalším dílem, jejž Collegium Marianum inscenuje se souborem Buchty a loutky.

"Naše předchozí spolupráce byla natolik inspirativní, že jsme se rozhodli pro další projekt. A tentokrát s jiným přístupem, který by vyzdvihl snový a magický charakter mytologického příběhu, tak mistrně zhudebněného Händelem," podotkla Semerádová, která se zhostila hudebního nastudování.

Divadelní složku režíruje Vít Brukner ze souboru Buchty a loutky.

Milostný příběh Acise a Galatey se dočkal mnoha podob, sám Händel jej zhudebnil třikrát. Děj vychází z řecké mytologie a libreto opery je založeno na Ovidiových Proměnách.

Hudba této pastorální opery je hluboká a zároveň hravá, zobrazuje lidské vášně i přírodní živly.

Collegium Marianum se od roku 1997 věnuje hudbě českého a středoevropského baroka, zejména méně známým autorům.

Zájem zakladatelky a umělecké vedoucí Semerádové o baroko zahrnuje muzikologickou badatelskou činnost, studium barokní gestiky, deklamace a tance. Soubor v mnoha projektech spojil barokní hudbu s dobovým tancem, divadlem i loutkami.

Související