Není běžné, aby na pozadí románu stál tak rozsáhlý výzkum. To neznamená, že by české literární scéně chyběly knihy, které vycházejí z detailní znalosti určitého tématu. Mezi nejoriginálnější patří například námět českých emigrantů v Brazílii v podání Markéty Pilátové, autorky knihy Žluté oči vedou domů.

Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové se ale řadí do zcela specifické kategorie. Jedenatřicetiletá spisovatelka se námětu své třetí knihy chopila se svědomitostí vlastní etnologickým badatelům. Žítkovské bohyně se v tomto ohledu blíží spíše beletrizované historické próze. Stejně jako její předchozí román Vyhnání Gerty Schnirch, který byl oceněn čtenářskou cenou Magnesia Litera, zaujmou chytlavými tématy a čtivostí.

Magie Bílých Karpat

Předmětem zkoumání jsou tentokrát generace mocných a uznávaných žen žijících v kopcích Bílých Karpat. Na rozdíl od běžně se vyskytujících porodních bab, kořenářek a vesnických felčarek vládnou starodávnými přírodními silami, magickými i jasnozřivými schopnostmi a nevídanými léčivými praktikami. V kraji se jim říká "bohyně" a umění "bohovat" se dědí z matek na dcery už celá staletí. Na konci řetězce stojí hlavní postava, racionální Dora Idesová. "Jeden by řekl, že je poslední žijící bohyní přímé linie. Ale není. V ní, v Doře, totiž nedřímá nic z toho, čím se proslavily ženy jejich rodu..."

Kde je tedy její místo? Přes všechna příkoří, která jí život přichystal, skládá ze vzpomínek a střípků historie obraz vlastního života. Za své poslání si vytyčí najít a zdokumentovat osudy všech žen z rodu a uchovat jejich dědictví. A tak Dora místo hledání léčivých kořenů pátrá po kořenech historických.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.