Šéfem nově zřízeného Českého literárního centra se stane Petr Janyška, dosavadní ředitel Českého centra ve Varšavě. V pátek to potvrdila Moravská zemská knihovna, která Janyšku ve výběrovém řízení zvolila z pěti kandidátů.

Vystudovaný překladatel a tlumočník Janyška se angažoval v Občanském fóru, po sametové revoluci pracoval jako novinář.

Patřil k prvním autorům časopisu Respekt, působil jako zástupce šéfredaktora Lidových novin, pak přešel do diplomacie. Na přelomu tisíciletí se stal českým velvyslancem v Paříži a při UNESCO. Poslední čtyři roky vedl České centrum ve Varšavě.

"Má mimořádné zkušenosti v oblasti kulturní práce i v zastupování zájmů českého státu v zahraničí," uvedl Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny.

"Janyškovy současné aktivity na poli kulturní výměny a jeho výjimečné pracovní nasazení jsou příslibem proaktivního přístupu Českého literárního centra k prezentaci české literatury a knižní kultury," dodal.

Janyška se ujme instituce, která od 1. ledna začne působit v pražském Národním domě na Vinohradech. Podle aktuálních informací má České literární centrum mít pět zaměstnanců včetně šéfa a jeho úkolem bude koordinovat propagaci české literatury v zahraničí, například při účasti na zahraničních veletrzích.

V tomto ohledu bude první velkou zkouškou rok 2019, kdy se Česká republika stane hlavním hostem Lipského knižního veletrhu.

Kromě toho má literární centrum jednat s agenturami, které se zabývají prodejem autorských práv, s překladateli a zahraničními vydavateli, s organizátory rezidenčních pobytů či bohemisty. V pražském sídle má centrum mít vlastní kulturní program.

České literární centrum by tak mělo fungovat obdobně jako například polský Instytut Książki nebo slovenské Literárne informačné centrum. 

V české literatuře se hlasy volající po vzniku Českého literárního centra objevovaly několik let. Když jej ale nyní ministerstvo kultury konečně založilo, sklidilo kritiku – nejviditelněji od spisovatelů Petry Hůlové a Davida Zábranského, jejichž komentář v květnu otiskl časopis Respekt.

Hůlová pak v kritice pokračovala v druhém článku pro server Echo24.cz.

Oba texty kromě silného slovníku a nařčení ministerstva kultury ze "lží", případně ze "středověkých metod", spojuje údiv nad tím, že ministerstvo kultury svěřilo správu Českého literárního centra své příspěvkové organizaci Moravské zemské knihovně, a nikoliv Institutu umění, který funguje při Divadelním ústavu.

Jeden z autorů prvního textu Zábranský je přitom šéfredaktorem portálu CzechLit.cz, který technicky zajišťuje právě Institut umění.

Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL již v říjnu deklaroval, že centrum "nebude sloužit jedné zájmové skupině či jednomu okruhu témat".