Jamajský spisovatel Marlon James, který vloni získal prestižní Man Bookerovu cenu, se pustil do ambiciózního projektu. Začal psát trilogii, jež bude čerpat z africké mytologie podobně, jako když spisovatel J. R. R. Tolkien stvořil svého Hobita a Pána prstenů z keltské a severské mytologie. Informaci přinesl časopis Entertainment Weekly.

„Na začátku byl obchodník s otroky. Najal si partu žoldáků, aby mu našli kluka, kterého někdo možná unesl,“ nastiňuje James příběh trilogie. „Hledání ale místo dvou měsíců trvá devět let, a když je u konce, ukáže se, že kluk už je po smrti. Celý příběh se tak snaží zrekonstruovat, jak k tomu došlo,“ dodal.

Trilogie se má jmenovat Dark Star (Temná hvězda), první díl nazvaný Black Leopard, Red Wolf (Černý leopard, červený vlk) vyjde na podzim 2018 u nakladatelství Riverhead Books.

Další knihy ponesou názvy Moon Witch, Night Devil (Měsíční čarodějka, noční ďábel) a The Boy and the Dark Star (Chlapec a temná hvězda).

Podle Jamese bude každá z knih psaná z pohledu jiné postavy a zpochybní předchozí vyprávění. „První věta druhé knihy bude znít: Nic z toho, co jste dosud četli, nebyla pravda,“ avizuje spisovatel v rozhovoru.

Teprve třetí díl prý čtenáři ozřejmí, jak se věci skutečně seběhly. Vyprávění začne, když se ve vězení setkávají tři přeživší z osmi žoldáků, kteří se chlapce vypravili hledat. Jsou podezřelí z vraždy chlapce a čeká je mučení a smrt.

Marlon James dosud psal historické romány, které se zabývaly minulostí a odkazem koloniálních mocností. Man Bookerovu cenu získal za román A Brief History of Seven Killings vyprávějící o pokusu z roku 1976 zavraždit zpěváka Boba Marleyho. V druhém plánu však kniha popisovala drogové války v New Yorku 80. let a situaci na Jamajce v následujícím desetiletí.

Teď spisovatel tvrdí, že propadl africké mytologii a rád by ji ve své nadcházející fantasy trilogii využil. „Existují africké eposy, které jsou stejně staré jako Beowulf,“ řekl autor, který chce svůj příběh zasadit do fiktivního světa afrických království zhruba v době po pádu Římské říše. „Ale pořád ten svět bude bližší Středozemi než třeba Mogadišu,“ pravil autor v narážce na somálské hlavní město.

Nápad napsat fantasy trilogii prý James dostal v době, kdy režisér Peter Jackson po trilogii Pán prstenů oznámil, že zfilmuje také Tolkienova Hobita. „Říkal jsem si tehdy, že kdyby z Kraje vyšel asijský nebo černý hobit, bylo by to všem jedno. Kamarád mi namítl, že hobit je běloch, protože Tolkienův svět vychází z britské a keltské mytologie,“ popisuje James, jak přišel na nápad opřít se o mytologii africkou.

Na dotaz, zda jeho dílo bude podobné Tolkienově, autor odvětil, že zatím nezačal vymýšlet vlastní jazyk. „Ale líbí se mi, že Tolkien vymyslel elfštinu a že se neobtěžoval s tím, aby ji přeložil,“ řekl spisovatel, který prý už nyní kreslí mapy, jimiž svou trilogii doplní.

Související