Podle bestsellerové tetralogie italské spisovatelky Eleny Ferrante nazvané Geniální přítelkyně vznikne osmidílný televizní seriál. Společně to oznámily americká kabelová televize HBO a italská televize RAI.

Knižní série, jejíž první díl vloni v českém překladu Alice Flemrové vydalo nakladatelství Prostor, se odehrává v Neapoli 50. let minulého století a vypráví o prchavém přátelství dvou žen.

Adaptaci románu připraví sama spisovatelka Ferrante, natáčet se bude v italštině, uvedly televize HBO a RAI.

Zatím není jasné, kdo ztvární ambiciózní protagonistku příběhu Elenu Greco a její tajuplnou přítelkyni Lilu. Seriál natočí italský režisér Saverio Costanzo, první záběry by měly vzniknout letos v létě.

Román Geniální přítelkyně je první ze čtyř knih, jež Elena Ferranta napsala o vztahu dvou žen v průběhu pěti dekád italských dějin.

Podle šéfa programu HBO Caseyho Bloyse miniseriál prozkoumá „složité intenzivní přátelství mezi dvěma ženami“, jak uvedl.

„Skrze postavy Eleny a Lily nahlédneme celoživotní přátelství, které se odehrává ve svůdném společenském prostředí italské Neapole,“ dodal Bloys.

Ze čtyř románů Eleny Ferrante se v USA i v Evropě staly bestsellery. Úspěch knih podnítil pátrání po skutečné totožnosti autorky, která se jako Elena Ferrante pouze podepisuje.

Přestože už několik médií tvrdí, že autorku odhalilo, italské nakladatelství Eleny Ferrante její totožnost nikdy nepotvrdilo.

Související