Ty hrozivé, kamenné sochy s prodlouženými těly, nadměrnými hlavami, tvářemi podobnými maskám a zvětšenými hrudníky geometricky vzato přesně odpovídají tomu, co ve dvacátých letech uchvátilo kubisty v čele s Pablem Picassem.

V tomto případě jde ale o sochy vystavené v galerii v Lagosu. Momentálně představují zřejmě nejhmatatelnější důkaz toho, jak v Nigérii dochází k obrodě tradičních uměleckých forem. Ty vychází z tradičního náboženského přesvědčení Nigerijců, které se ještě před staletím snažili vypudit křesťanští misionáři.

Toto oživení tradičního umění přímo souvisí s nejnovějším trendem v zemi, jejíž enormně bohatá elita a rok od roku početnější, majetnější střední třída začínají výrazně investovat do umění.

To, co je na rozvojových trzích v Číně, Indii či v zemích Perského zálivu dávno běžným jevem, se Africe dlouho vyhýbalo. Nejchudší kontinent na Zemi je v uměleckých kruzích stále vnímán spíš jako ten, z nějž pochází umění, které se později draží na západě – a nikoliv jako místo, které může mít svůj vlastní umělecký trh.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.