Pekingský umělec Liang Kche-kang se vrátil z cesty do jižní Francie s odpočinutými plícemi a malým protestním předmětem proti dusivě znečištěnému ovzduší ve svém rodném městě – tedy skleničkou naplněnou čistým vzduchem z Provence.

Koncem minulého měsíce ji nabídl do dražby za přítomnosti zhruba stovky čínských umělců a sběratelů. A vynesla mu v přepočtu asi 17 200 českých korun, píše agentura AP.

"Vzduch by měl být ta nejbezcennější komodita, zdarma k dýchání pro kteréhokoli tuláka nebo žebráka," řekl Liang v rozhovoru. "Tohle je můj způsob, jak zpochybnit čínský špatný vzduch a vyjádřit nespokojenost."

Domácí čističky a masky

Liangův krok zapadá mezi záplavu nedávných uměleckých protestů a recesistických akcí, které odrážejí všeobecnou nespokojenost s kvalitou vzduchu v Číně.

Místní města jsou často celé dny ponořená do škodlivých znečišťujících látek v hodnotách mnohonásobně převyšující množství, které Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečné. Tento chronický problém dal vzniknout čile se rozvíjejícímu obchodu s protiprachovými maskami a domácími čističkami vzduchu.

Pekingský umělec Liang Kche-kang sbírá do sklenic čistý vzduch.

Vysocí čínští představitelé slibují, že se o čistotu vzduchu postarají – mimo jiné tak reagují na stále hlasitější protesty obyvatel, které znečištěné životní prostředí znepokojuje. Ale jde o obrovský úkol, který je třeba vyvážit s požadavky ekonomického rozvoje a s vytvářením pracovních míst, aby země udržela stabilitu.

V únoru si před oltářem v parku Chrámu nebes v Pekingu 20 umělců v ochranných maskách lehlo a předstíralo, že jsou mrtví.

V březnu nezávislí umělci v jihočínském městě Čchang-ša uspořádali předstíraný pohřeb "poslednímu občanovi města vymřelého na smog". "Pokud se nepodaří účinně vyčistit smog, pak nám zbude jen smrt a mrtvá města," řekl umělec Šao Ťia-ťün.

Vzduch z Provence

Liangovým přispěním k protestům je malá, obyčejná sklenice s gumovým těsněním a víčkem. Má tři ručně psané papírové nálepky: jednu se jménem a koordináty francouzské vesnice Forcalquier, kde sklenici uzavřel. Na další je ve francouzštině nápis "vzduch z Provence, Francie" a na třetí je jeho podpis v čínštině a datum 29. března.

V aukci byl úspěšný umělec a podnikatel z města Čcheng-tu Li Jung-čeng. "Vždycky jsem oceňoval konceptuální umění Lianga Kche-kanga a tenhle jeho kousek je velmi dobře načasovaný... V uplynulém roce, ať to bylo v Čcheng-tu, Pekingu nebo většině čínských měst, znečištění vzduchu bylo vážný problém. Tohle dílo se k této příležitosti výborně hodí," prohlásil kupec sklenice vzduchu z Provence.

Liang není jediný, kdo "vydělává" na obavách z čínského znečištění vzduchu. Potenciál v něm spatřují i různí podnikatelé a provozovatelé cestovních kanceláří v těch částech země, kde je vzduch ještě čistý.

Čínský prezident Si Ťin-pching minulý měsíc žertoval před delegáty Národního lidového kongresu v Kuej-čou, že by tato malebná provincie na jihozápadě země mohla svůj vzduch prodávat. Jen o několik dní později místní turistický úřad představil plány na prodej vzduchu baleného v plechovkách jako suvenýr.

"Balený vzduch nás přinutí dodržovat ochranu životního prostředí," nechal se slyšet provinční šéf turistického ruchu Fu Jing-čchun.

V centrální provincii Che-nan zaměstnanci turistického úřadu propagující horské středisko nasbírali vzruch do sáčků, které pak rozdávali v centru provinčního hlavního města Čeng-čou. Městští obyvatelé ho prý lačně vdechovali a někteří prohlásili, že si do střediska zajedou, aby si mohli dopřát víc než jen doušek čistého vzduchu do plic.

Související