Americký umělec Jeff Koons, jehož díla na trhu patří k nejdráže prodávaným, vytvořil svou první virtuální sochu. Od čtvrtka si ji přes mobilní telefony budou moci prohlédnout všichni odběratelé uměleckého časopisu Garage, jejž vydává stejnojmenná galerie současného umění v Moskvě.

Koonsova socha nazvaná Lady Bug se ukáže na přístrojích, které z fyzické kopie časopisu naskenují celou titulní stránku, podobně jako se to dělává například s QR kódy, popisuje deník New York Times.

Sken umožní mobilní aplikace Garage, v níž se následně zobrazí celá Koonsova virtuální socha. Tu půjde otáčet z různých úhlů podle toho, v jakém úhlu mobilní telefon naskenuje obálku časopisu.

V pořadí sedmé číslo časopisu Garage, jenž vychází dvakrát ročně, bude mít navíc dvě různé obálky. Navrhla je fotografka Solve Sundsbo, která nafotila modelky Anju Rubijk a Binx Walton v duchu Koonsových slavných barevných soch představujících králíky.

“Garage se vždy snažila posouvat fyzické hranice časopisu,” uvedla šéfredaktorka časopisu a zakladatelka galerie Darja Žukovová. “Nechali jsme se inspirovat bezbřehými možnostmi digitálního světa a zvlášť v tomto čísle zkoumáme, jaké možnosti nová média nabízejí.”

Žukovová tím má na mysli například článek o umělkyni Halley Mellin, která si na 3D tiskárně vytváří plátna a pak je pomalovává. Časopis ale nabídne také virtuální prohlídku studia Henriho Mattise, od jehož smrti letos uplynulo šedesát let.

Obálka nového čísla časopisu o umění Garage. Obálka nového čísla časopisu o umění Garage.

Související