Až desítky let by mohlo trvat masivní převěšování všech obrazů a reorganizace stálých sbírek pařížského Louvru.

Řekl to jeho ředitel Jean-Luc Martinez v rozhovoru pro zářijové číslo časopisu The Art Newspaper.

“Louvre se musí dál vyvíjet. Soustavné směrování v posledních třiceti letech dosáhlo svých limitů, objevily se nové výzvy,” tvrdí Martinez, který muzeum řídí od loňského dubna.

“Teď je třeba zlepšit podmínky pro návštěvníky, ulehčit zaměstnancům a oživit sbírkou prezentaci.”

Prvním krokem prý bude předělání vstupu do muzea, nacházejícího se pod pyramidou, jíž navrhl architekt I. M. Pei.

Vstup do Louvru se má podle Martineze začít rekonstruovat již koncem tohoto září.

“Když byla pyramida v roce 1993 odhalena, do Louvru chodily 3 miliony návštěvníků ročně. Dnes je to víc než 9 milionů, a podle našich odhadů to v roce 2025 bude dokonce 12 milionů ročně,” vysvětluje Martinez, který si od tohoto kroku slibuje, že dá Louvru navenek novou tvář.

Mezitím se ale začnou dít změny i uvnitř. V druhé fázi totiž Martinez chystá začít kompletní převěšení celé sbírky obrazů. Začne roku 2015 obrazy ve francouzské sbírce, která se nachází v Richelieuově křídle. Díla budou během dvou let převěšena na jiná místa a také jinak nasvícena.

Dále přijdou na řadu sbírky holandského a vlámského umění.

“Muzea dnes neustále zápasí s tím, zda se věnovat sbírkám či usilovat o to, aby zpropagovala příští dočasnou výstavu. Zdá se, že dočasným výstavám se dostává víc pozornosti,” vysvětlil Martinez, proč podle něj sbírkové fondy Louvru potřebují reorganizovat.

V rámci převěšování obrazů bude také aktualizováno všech 38 tisíc popisných štítků, nacházejících se u uměleckých děl. Při rekonstrukci dále vznikne nový prostor pro dočasné výstavy v Napoleonově síni. Ta se nachází přímo pod pyramidou I. M. Peie.

Změny chystá Martinez i ve svém týmu. V nejbližší době hodlá zavést kurátorskou radu, pracuje prý také na tom, aby Louvre propojil s dalšími institucemi za hranicemi Francie.

Nový ředitel tvrdí, že chystané změny budou v Louvru náročnější a větší, než když se instituce roku 1993 reformovala v rámci plánu zvaného Grand Louvre. “Chci nastartovat tichou revoluci v celém paláci,” dodal Martinez.

Související