Příští ročník Benátského bienále, na němž Česko zastoupí umělec Jiří David, se chce věnovat „všem budoucnostem světa“. Na středeční tiskové konferenci to oznámili prezident přehlídky Paolo Baratta s kurátorem příštího ročníku Okwuiem Enwezorem. Podle něho chce bienále svěžím pohledem prozkoumat, nakolik se změnil vztah mezi uměním a umělcem.

„Rozkol, jež cítíme na každém kroku dnešního globálního světa a který jím celým prochází, připomíná pomíjivé trosky předchozích katastrof,“ pravil na středeční konferenci Enwezor, když citoval z eseje teoretika Waltera Benjamina. Současný svět se podle kurátora nachází v podobném rozkolu jako v letech 1914 a 1939, kdy padly první výstřely světových válek. Místo nich však dnešní svět trpí diktátem ekonomiky, chřipkovými epidemiemi, politikou volající po odštěpení států a humanitárními katastrofami, k nimž dochází na mořích i v pouštích, kde přistěhovalci a uprchlíci marně vyhlížejí lepší budoucnost.

„Kamkoliv se člověk podívá, čelí nové katastrofě, dalším nejistotám a prohlubující se vratkosti,“ dodal Enwezor. Právě proto se podle něj bienále musí ptát, jak zneklidněný svět uchopit, přebrat a pojmenovat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.