Laureátem letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého se ve čtvrtek večer stal umělec a student pražské AVU Roman Štětina. Ten pro společnou výstavu finalistů, která je otevřená v pražském Veletržním paláci, připravil celovečerní detektivku – přesněji sestřih z pětatřiceti let detektivního seriálu Columbo s hercem Peterem Falkem v hlavní roli.

Film nazvaný Ztracený případ se od otevření výstavy každou neděli promítá v pražském kině Ponrepo. „Fascinovalo mě, že je to postava všeobecně sdílená. Bylo to, jako kdybych pracoval se Sněhurkou nebo hrdinou z řeckých mýtů,“ řekl o postavě losangeleského poručíka Columba Štětina během středeční debaty na pražské AVU, kde o svém filmu hovořil.

„Seriál se začal natáčet roku 1968 a skončil v roce 2003, což znamená, že Falk za tu dobu zestárl o pětatřicet let,“ prohlásil Štětina, v jehož filmu Falk během osmdesáti minut zestárne o třicet let, zatímco ulice, projíždějící auta a další reálie v okolí jdou v čase opačnou cestou. „Columbo jako by v seriálu neměl paměť. Každý případ, který řešil, vypadal, jako by byl jeho první,“ dodal Štětina.

Svůj film popsal jako introspekci, v níž Columbo neřeší skutečný případ, ani nehledá vraha, nýbrž se zabývá spíš sám sebou. Umělec při stříhání odstranil všechny dialogy a přezvučil více než polovinu scén ze seriálu.

Na výstavě ve Veletržním paláci Štětinovu účast připomíná pouze filmový plakát. Jeho autorem je letos dvaaosmdesátiletý Zdeněk Ziegler, autor řady československých filmových poutačů. „Stejně jako v šedesátých letech často neviděl filmy, ke kterým dělal plakáty, ani já jsem mu ten svůj nepustil,“ vysvětlil Štětina.

Když Štětinu letos na jaře porota Chalupeckého ceny jmenovala, zdůraznila především, jak umělec dlouhodobě zkoumá vztah obrazové složky díla a jeho zvuku. Dialog, který ve Štětinově tvorbě vedou videa, fotografie či instalace, je dle porotců fascinující. Ve Štětinově tvorbě se jako výrazný motiv objevuje například rádio, čímž se prý umělec vymezuje proti tomu, jak moderní člověk vnímá častěji obraz než zvuk.

FILM

Ztracený případ

Střih: Roman Štětina

Bio Ponrepo, Praha

Nejbližší projekce: 23. a 30. listopadu, dále 7., 14. a 21. prosince

O to silněji je zvuk zastoupen ve Štětinově tvorbě, což umělec dokázal i letos v září, kdy se v rámci doprovodného projektu Chalupeckého ceny vypravil do Plzně. Zde v parku přiléhajícím k budově plzeňského studia Českého rozhlasu i přímo v jeho takzvané stereoposluchárně uspořádal akci, která spočívala v „překladu“ živého rozhlasového vysílání. Letos v srpnu umělec také otevřel svoji samostatnou výstavu v pražské INI Gallery nazvanou Stříhání #2 (On a jeho sestra).

Roman Štětina se narodil roku 1986 a studoval na plzeňském Ústavu umění a designu, dnes žije střídavě v Praze a v německém Frankfurtu nad Mohanem. První samostatnou expozici měl roku 2008 v pražské Galerii Pavilon, od té doby vystavoval v Galerii 35m2, ve Studiu No. 2 v rakouském Linci či vloni v Galerii města Třinec. Právě tam Štětina vystavil průběh své práce na filmu Ztracený případ. Umělec se zúčastnil též skupinových výstav v galerii Modern Art Oxford nebo ve vídeňském Kunstraum am Schauplatz.