Britské muzeum půjčilo Rusku jeden ze svých kontroverzních exponátů známých jako Elginovy mramory. Jde o sochy a další artefakty, které byly kdysi součástí řecké Akropole. Památky, které z Atén odvezl počátkem 19. století hrabě z Elginu, jsou předmětem sporu mezi Británií a Řeckem. Nyní se stalo vůbec poprvé, aby Britové jeden z exponátů půjčili do zahraničí, informovala BBC. Řecký premiér Antonis Samaras věc označil za provokaci.

Bezhlavá socha boha od řeky Ilissos, kterou Britské muzeum do Ruska poslalo, bude vystavena do poloviny ledna v muzeu Ermitáž v Petrohradě.

Elginovy mramory (Elgin Marbles), o něž se vede jeden z nejdéle trvajících diplomatických sporů na světě, tvoří soubor starověkých řeckých soch pocházejících převážně z chrámu Parthenón na aténské Akropoli. Na přelomu 18. a 19. století je shromáždil hrabě z Elginu, tehdejší britský velvyslanec v Osmanské říši, pod niž spadalo i Řecko. Jedním z důvodů byl údajně fakt, že řecké památky byly za vlády Turků soustavně poškozovány. V roce 1816 koupil Elginovy mramory za 35 tisíc liber britský parlament. Podle Řecka hrabě z Elginu odvezl sochy, které byly součástí 2500 let starého Parthenónu, ze země ilegálně.

"Doufáme, že řecká vláda náš krok ocení," uvedl ředitel Britského muzea Neil MacGregor. "Lidé, kteří doposud nemohli přicestovat do Atén či Londýna, nyní v Rusku uvidí, co dokázala starověká řecká civilizace," dodal. Na dotaz, zda by Britské muzeum zapůjčilo sochy také do Řecka, MacGregor odvětil, že pokud bude zápůjčka zabezpečena po technické stránce a muzeum bude mít jistoty, že dílo dostane zpět, je ochotné půjčit cokoliv a kamkoliv. "Řecká vláda o půjčení soch ale nepožádala," dodal.

Zápůjčka do Ruska ale velice rozezlila řecké představitele, kteří už dlouhá léta bojují o navrácení sochařské výzdoby zpět do země původu a dokonce zvažují, že na Británii podají v této věci žalobu. "Pro Řeky je tohle provokace," sdělil dnes v oficiálním prohlášení premiér Samaras. Upozornil také na to, že Britské muzeum dosud ve vzájemném sporu vždy argumentovalo tím, že artefakty nelze do Řecka vrátit, protože by nebylo vhodné je přesouvat. Tuto "doktrínu" prý muzeum nyní porušilo.

"Britské muzeum je světovým muzeem a muzeem pro svět a nic nedosvědčuje tuto skutečnost víc než zapůjčení sochy z Parthenónu petrohradské Ermitáži k oslavám jejího 250. výročí," uvedl MacGregor. Na blogu na stránkách Britského muzea pak dodal, že toto anglické muzeum otevřelo své brány v roce 1759 a Ermitáž jen o pět let později, což z nich činí "takřka dvojčata… první velká muzea evropského osvícenství".

"Správci muzea byli vždy přesvědčeni, že takovéto zápůjčky musejí pokračovat mezi jednotlivými institucemi navzdory politickým neshodám mezi vládami. Když naši kolegové z Ermitáže požádali, zda bychom jim také nemohli půjčit nějaký významný exponát k oslavě jejich 250. výročí, správci odpověděli okamžitě kladně. A žádná zápůjčka nemůže příhodněji potvrdit dlouhé přátelství obou institucí než socha z Parthenónu," dodal MacGregor.