Po roce se ve čtvrtek znovu otevírá galerie v Husově ulici, která patří Středočeskému kraji. Ten nyní na deset let pronajal prostory nadaci, která zde zřídila Centrum pop artu. Na zahajovací výstavě představuje klíčovou osobnost tohoto směru Andyho Warhola. Jeho díla doplňují práce dalších představitelů pop artu a ilustrace Warholova synovce Jamese, který na otevření galerie přijel do Prahy.

"Jsem rád, že jsem se mohl vrátit do Prahy. Rodina Andyho emigrovala z Československa a předala mu zdejší tradice a historii," řekl ve čtvrtek James Warhola s odkazem především na Andyho matku Julii, která do konce života v USA mluvila jen rusínsky. Pozdější celebrita výtvarného umění Andy Warhol (vlastním jménem Andrew Warhola) se narodil až v USA, v jeho výtvarném projevu jsou ale odkazy na východoslovenskou kulturu a pravoslavnou ikonografii patrné.

James Warhola také uvedl, že navzdory obecnému přesvědčení o tom, jak Andy Warhol neměl žádnou rodinu, byl umělec naopak obklopen dětmi svých dvou bratrů Johna a Paula. Všichni navštěvovali Andyho matku, viděli pozdějšího slavného tvůrce při práci a ten jim půjčoval své paruky. O dětství strávené v Andyho blízkosti vydal James Warhola dvě knížky, ilustrace k nim ukazuje současná pražská výstava.

Ta jinak především nabízí tři kompletní soubory Warholových děl včetně Kolínské katedrály posypané diamantovým prachem. Pouhých 12 exemplářů již podle pořadatelů existuje ze série Detaily renesance, z níž je na výstavě několik obrazů Svatý Jiří a drak. Nadace stojí za originalitou všech exponátů, které jsou prý z drtivé většiny zapůjčené z českých a slovenských soukromých sbírek. Postupně chce nadace budovat i svou sbírku.

Kromě Warholových děl expozice zahrnuje i díla Roberta Indiany, Roye Lichtensteina, Roberta Longa a Damiena Hirsta. Zastoupeni jsou několika díly i čeští a slovenští umělci, kteří svou tvorbou reagovali na americký pop-art nebo jím byli ovlivněni – Michal Cihlář, Stano Filko a Jozef Gertli Danglár.

Středočeští radní schválili pronájem prostor nadaci v listopadu. Zaznívala při tom i kritika, že nadace vznikla teprve nedávno a že měsíční nájem 300 tisíc korun je nízký. "Pokryje náklady na objekt," řekl ve čtvrtek hejtman Miloš Petera za ČSSD. Vyšší nabídky nájmu, až 1,2 milionu korun za měsíc, prý přišly od poskytovatelů jiných služeb, než kraj chtěl, třeba thajských masáží.

Podle obchodního rejstříku nadace vznikla až letos v červenci, tedy v době, kdy už bylo vypsané výběrové řízení. Boris Kršňák ze správní rady nadace uvedl, že myšlenka je stará deset let, fakticky prý nadace vznikala mnoho měsíců, mezitím hledala prostory. "Změnil se občanský zákoník, založit nadaci není tak jednoduché," uvedl Kršňák, podle nějž je definitivní zapsání nadace a vyhlášení konkurzu souhra okolností.