Drážďanská Obrazárna starých mistrů se na podzim na šest týdnů uzavře veřejnosti kvůli pokračující rekonstrukci Semperovy budovy v komplexu staveb Zwingeru. V pondělí to sdělili zástupci galerie, jejíž sbírky patří mezi oblíbené turistické atrakce v saské metropoli.

Rekonstrukce budovy, která byla postavena v letech 1847 až 1855 dle plánů architekta Gottfrieda Sempera, začala na jaře 2013 a probíhá ve dvou fázích, aby co nejméně omezila dostupnost sbírek. Doposud bylo kvůli stavebním pracem zavřené východní křídlo, z něj však ředitel muzea Bernhard Maaz nechal přesunout zhruba 400 obrazů do západního křídla.

Nyní je východní křídlo téměř rekonstruované, návštěvníkům se znovu otevře 30. října. Aby se ale obrazy přesunuly zpět a připravila se nová expozice, galerie se na šest týdnů uzavře kompletně. Naposledy ji půjde navštívit 13. září, den poté začne přesun obrazů zpět na původní místa. Návštěvníci muzea si ale nové rozmístění obrazů a jejich celkovou prezentaci v západním křídle prý pochvalovali tak, že muzeum ji zachová i po přesunu exponátů zpět do východního křídla.

Součástí nové expozice budou i nejznámější obrazy, které do sbírek obrazárny patří – Sixtinská Madonna renesančního malíře Raffaela, Correggiův obraz Zrození z let 1522 až 1530, dále Vermeerova Čtenářka datovaná zhruba k roku 1659 či Liotardova Dívka s čokoládou z let 1744 až 1745.

Kompletní rekonstrukce Obrazárny starých mistrů by měla být hotova koncem roku 2017. I v této době se počítá s dočasným uzavřením Semperovy budovy, která pak bude opět přístupná od roku 2018.

Obrazárna starých mistrů, která je součástí Státních uměleckých sbírek Drážďany, zahrnuje na 750 maleb z 15. až 18. století. V jejích sbírkách, které patří k nejbohatším na světě, patří například Giorgioneho Spící Venuše, Cranachův Oltář svaté Kateřiny, Canalettovy veduty Drážďan a dále obrazy od Rubense, Rembrandta, Poussina, Dürera či Holbeina. Obrazárna sídlí v komplexu drážďanského Zwingeru a zaměřuje se především na díla italské renesance a na holandské malíře 17. století. Sbírky obrazárny ročně vidí až půl milionu lidí.

Související