Dva filmové dokumenty, které přibližují práci fotografa Josefa Koudelky, budou mít ve čtvrtek večer za jeho účasti premiéru v pražském centru DOX. Koudelka také promluví o svých nejznámějších fotografických sériích – Invaze, Cikáni a Chaos. Koudelkovy fotografie jsou součástí výstavy This Place v centru DOX, která nabízí pohled světových fotografů na Izrael a Západní břeh Jordánu.

Koudelkova Invaze zachycuje invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, série Cikáni vznikala v bývalém Československu, Rumunsku, Maďarsku, Francii a Španělsku v letech 1962 až 1971 a série scenerií Chaos je z Francie, Řecka, Libanonu a České republiky z roku 1999.

Často dobrodružnou práci fotografa v terénu mapují dva nové dokumenty. Snímek Záznamy uvedou jeho autoři Karel Čtveráček a Jan Horáček. Obrazová koláž z let 2003 až 2011 představuje otisky industriálních krajin, útržky lidových slavností a náboženských poutí i náhodná setkávání na cestách Koudelky po Moravě, Slovensku a Polsku.

Dokumentem s názvem Koudelka: Shooting Holy Land pak fotograf a dokumentarista Gilad Baram představí ukázku ze stejnojmenného celovečerního filmu, který vzniká v izraelsko-česko-francouzsko-norské koprodukci. Snímek přibližuje putování Koudelky podél zdi rozdělující Izrael a Západní břeh Jordánu, během nějž vznikaly snímky pro výstavu v galerii DOX.

"Když jsem viděl zeď (oddělující izraelská a palestinská území), věděl jsem, že pokud se projektu budu účastnit, budu fotit tu zeď. Celá generace žije za zdí, my jsme také v České republice žili za zdí. Vystavení zdi znamená nezájem společnosti řešit problémy. Ztotožnil jsem se se situací lidí, kteří žijí za zdí, jaké utrpení jim to přináší," řekl Koudelka při zahájení výstavy.