Ázerbájdžánské hlavní město Baku má nový prostor pro současné umění. Galerie nazvaná Yarat od tohoto týdne funguje v budově s výhledem na Kaspické moře, kde v 60. letech sídlilo velitelství sovětského námořnictva. Na prostoru zhruba dvou tisíc metrů čtverečních nyní galerie zahájila provoz výstavou děl světoznámé íránské umělkyně Širin Nešatové. V květnu se Yarat také zúčastní Benátského bienále, jak informoval deník Azernews.

Yarat se jmenuje dle stejnojmenné neziskové organizace, kterou už čtyři roky vede Aida Mahmudová, sběratelka a neteř ázerbájdžánské první dámy Mehriban Alijevové. Od sponzorů, donátorů a firem Mahmudová v posledních třech letech prý získala dost prostředků, aby Yaratu vybudovala jeho vlastní uměleckou sbírku. Až doposud její části vystavovala po galeriích, nyní všechna díla shromáždí na jednom místě. Sbírku chce Mahmudová průběžně rozšiřovat o další díla umělců z Kavkazu a ze střední Asie.

Významným prvkem v programu Yaratu má být i vzdělávací program, na otevření galerie do Baku přijela například kurátorka Sara Razaová, která spolupracuje s Guggenheimovým muzeem. „Dlouhodobě budeme usilovat o otevření samostatného vzdělávacího centra, kde bychom mohli pořádat akce i workshopy,“ uvedla galeristka v rozhovoru pro server Artnet.com.

Od Širin Nešatové nyní galerie vystavuje zbrusu nové dílo nazvané The Home of My Eyes, které tvoří pětapadesát portrétů žen, mužů a dětí z různých komunit žijících v Ázerbájždánu. Nešatová je nafotila při svých loňských cestách po zemi. Všech portrétovaných se také ptala, zda se cítí být součástí ázerbájdžánské kultury a co si představují pod pojmem domov. Jejich odpovědi jsou nyní v kaligrafii připsané na jednotlivých fotkách. Ty v galerii Yarat zabírají celé dvě jedenáctimetrové zdi. Výstavu doplňují starší videoinstalace Soliloquy z roku 1999 a Passage z roku 2001.

V květnu se galerie Yarat zúčastní také Benátského bienále, kde bude zastoupena na výstavě v tamním Palazzo Barbaro. Nebude to poprvé – již na posledním bienále v roce 2013 zde galerie připravila výstavu nazvanou Love Me, Love Me Not, kde představila umělce z Ázerbájdžánu, Íránu, Ruska, Turecka a Gruzie.