Italská policie v pátek na probíhajícím Benátském bienále zavřela mešitu, kterou ve městě jako svůj umělecký projekt vystavil švýcarský umělec Christoph Büchel. Projekt, který na bienále místo svého pavilonu poslali Islanďané, byl v pátek už nepřístupný veřejnosti, jak informoval časopis The Art Newspaper.

Büchelovým cílem bylo upozornit na absenci jakékoliv mešity v celých Benátkách. Ta jeho ale vydržela otevřená pouze dva týdny. Podle organizátorů ji policie uzavřela kvůli příliš vysokému a neregulovanému počtu návštěvníků, který přesahoval kapacitu prostoru. Tím byl odsvěcený kostel Santa Maria della Misercordia, jejž si Islanďané pronajali.

Například v pátek, kdy se muslimové chodí modlit, budovu s maximální kapacitou 90 lidí navštěvovalo přes 100 občanů. Policie také ještě před otevřením mešity varovala, že vzhledem „k současné mezinárodní situaci a možným útokům náboženských extremistů“ není schopna zaručit bezpečnost návštěvníků mešity.

Benátský magistrát nadto umělcům neudělil povolení, aby v budově provozovali funkční mešitu – prostor dovolil používat pouze pro vystavení uměleckého díla.

Kurátor letošního bienále Okwui Enwezor stejně jako organizace pořádající celou akci se od projektu nedistancovali, ale ani jej nijak oficiálně nekomentovali.

Mešita měla být v Benátkách otevřená po celý průběh bienále, které trvá sedm měsíců. Podle deníku New York Times se do budovy během dvou týdnů přišly pomodlit stovky místních muslimů. Jejich návštěvy se obešly bez sebemenšího incidentu.

Související