Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL odvolal svou náměstkyni pro řízení sekce kulturního dědictví Annu Matouškovou. Oznámila to mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Na Matouškovou si již delší dobu stěžovaly památkové asociace, protože je údajně nezvala na jednání o novém památkovém zákoně a nereagovala na jejich připomínky.

Ve funkci Matouškovou nahradil dlouholetý ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Vlastislav Ouroda. Matoušková na ministerstvu dál zůstane jako politická náměstkyně za hnutí ANO.

S návrhem nového památkového zákona nesouhlasí asociace na ochranu památek ani sdružení profesionálních památkářů. Říkají, že snižuje rozsah památkové ochrany, nedefinuje ochranu hmotného kulturního dědictví jako veřejný zájem a nepřináší požadované systémové změny. Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví již dříve ministra vyzvala, aby Matouškovou odvolal.

Ministerstvo kritiku odmítá. Oficiálně také tvrdí, že Matoušková skončila kvůli novému služebnímu zákonu a po vzájemné dohodě. Z úřadu neodchází. "Pan ministr chce akcentovat kulturu připomínání, což bude součástí její agendy," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí.

Na ministerstvu kultury tak momentálně je šest náměstků. Kromě Ourody a Matouškové to je náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová, náměstek pro řízení sekce ekonomické a provozní René Schreier, náměstkyně pro řízení sekce legislativní a mezinárodních vztahů Petra Smolíková a náměstek člena vlády Patrik Košický.

Nový památkový zákon by měla současná vláda po několika neúspěšných pokusech vlád minulých předložit ještě letos. Zákon má nahradit mnohokrát novelizovanou normu z roku 1987, která neodpovídá nejen současným majetkovým poměrům, ale i mnoha dalším aspektům současné ochrany kulturního dědictví.

Související