Na švýcarském Art Baselu, největším veletrhu s uměním na světě, byla minulý týden vystavena i díla britské umělkyně Tracey Eminové. Agentura AFP u této příležitosti popsala, jak si Eminová, kterou mnozí návštěvníci veletrhu poznají, jen s obtížemi klestí cestu davem a vyčerpaná chodí z recepcí a vernisáží k jednotlivým stánkům.

„Je to obchodní veletrh, takže tu lidé nakupují,“ řekla agentuře Eminová, podle níž Art Basel představuje nejvyšší myslitelnou komerci v umění. „Milionáři a miliardáři a milovníci umění z celého světa sem míří nakupovat,“ říká Eminová, která svá díla letos představila na stánku galerie Lehmann Maupin.

Ta na veletrhu prodala několik děl Eminové – například bronzovou sochu líbajícího se páru nazvanou The Heart Has Its Reason za 167 tisíc eur.

Eminová podotkla, že vystavovat na Art Baselu, uvnitř hal plných nadšenců a investorů, je zcela jiné než představovat svá díla v muzeích a galeriích.

Jedenapadesátiletá umělkyně, která na scénu vstoupila před více než dvěma dekádami v rámci hnutí Young British Artists, ale prý vítá, že sběratelé do umění investují.

„Je to o hodně lepší než kupovat zlaté cihly,“ míní Eminová. Jedinou výjimkou jsou pro ni lidé, kteří koupí umělecké dílo, jen aby ho vzápětí prodali za ještě vyšší částku. „Takové nemám ráda a nemám k nim ani špetku úcty,“ řekla.

Eminové se na Art Baselu líbí, že může slyšet, co si lidé o jejích dílech říkají. „Pak bývají zvlášť překvapeni, když se otočí a poznají mě,“ dodává umělkyně, která si ale ani z kritiky prý nic nedělá. „Jsem si svým dílem velmi jistá, takže mi nijak neubližuje, když se někomu nelíbí. Spíš je to zábavné,“ tvrdí.

Na veletrhu Art Basel byla letos Eminová jedním z prominentních hostů i proto, že vloni se na aukci za 3,8 milionu dolarů prodala její instalace My Bed z roku 1998. Nyní je k vidění v londýnské galerii Tate Britain vedle šesti kreseb a dvou olejomaleb Francise Bacona.

Leopoldovo muzeum ve Vídni zase nyní vystavuje padesát děl Eminové vedle patnácti kreseb a básní Egona Schieleho.

V tomto duchu chce prý Eminová pokračovat – na rok 2019 chystá výstavu svých děl vedle maleb Edvarda Muncha a stejný model by ráda zopakovala i se sochami Augusta Rodina.

Související