Řecký ministr financí Janis Varufakis bude jedním z řečníků šestého bienále umění v Moskvě, které proběhne od 22. září do 1. října. Jak informoval časopis The Art Newspaper, bienále se uskuteční v areálu někdejší sovětské Výstavy úspěchů národního hospodářství severně od centra Moskvy.

„Zajímají nás myšlenky a vize myslitelů, kteří dostanou stejnou možnost se projevit jako umělci,“ uvedla Defne Ayasová, ředitelka rotterdamského Centra pro současné umění Witte de With, která je zároveň jedním z organizátorů bienále.

Kromě Varufakise dá bienále prostor futuroložce Maye van Leemputové či profesorce sociologie z Kolumbijské univerzity Saskii Sassenové. „Budou se ptát, jak dosáhnout lepšího života, co vlastně tvoří města, národy a říše, nebo jak bude v budoucnosti vypadat Moskva,“ doplňuje Ayasová.

Na bienále svá díla představí 70 umělců ze 30 zemí světa. Budou mezi nimi libanonská performerka a výtvarnice Rana Hamadehová, v New Yorku působící ruský umělec Anton Vidokle, jenž je zakladatelem platformy e-flux, nebo čínský multimediální umělec Čchiou Č'-ťie.

Denní talkshow bude mít v rámci bienále čínská spisovatelka Mien Mien. Doprovodný program bienále proběhne v muzeu současného umění Garage a ve Treťjakovské státní galerii.

Generálním sponzorem bienále je lotyšská Rietumu banka a ruské ministerstvo kultury, akci zaštiťuje ruská vláda.

Související