Dvě přední osobnosti současné evropské kultury, malíř Gerhard Richter a skladatel Arvo Pärt, spojily síly nad výstavním projektem pro anglický Manchester.

Jak informovala BBC, Richter zde v místní galerii Whitworth vystavuje pět obrazů věnovaných Pärtovi. Ten na výstavu recipročně složil kompozici pro sbor.

Richter, jenž je na trhu s uměním nejdražším současným žijícím malířem, na výstavu poskytl čtyři nová plátna a jedno starší. Jsou mezi nimi především loňský obraz Doppelgrau a letošní Birkenau. U prvního malíř nanášel různé odstíny šedé na sklo, druhé plátno pak vzniklo abstrakcí fotografií z nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

V reakci na díla třiaosmdesátiletého Richtera pak složil devětasedmdesátiletý Pärt, jenž bývá označován za nejuváděnějšího žijícího skladatele, kompozici zvanou Drei Hirtenkinder aus Fátima. Trvá devadesát pět vteřin a určena je pro sbor. „Je pro mě velkou ctí a přijde mi velmi vzrušující, že se naše díla protnou,“ uvedl k výstavě Pärt.

Skladbu v galerii do této soboty uvádí estonský sbor Vox Clamantis, do 19. července ji pak každý den budou zpívat místní manchesterské sbory.

Autorem výstavy je vlivný kurátor Hans-Ulrich Obrist, který setkání obou umělců v Drážďanech na podzim 2013 zprostředkoval.

VÝSTAVA

Gerhard Richter a Arvo Pärt

Whitworth Art Gallery, Manchester, Velká Británie

Kurátoři: Hans Ulrich Obrist a Alex Poots

až do 19. července

„Trvalo devět měsíců, než začali pracovat. Když máte v uměleckém světě takové postavení a jste v tak požehnaném věku, na návštěvy většinou nezbývá čas,“ řekl spolukurátor a ředitel Manchesterského mezinárodního festivalu Alex Poots.

„Velice se zajímali o to, co dělá ten druhý,“ popsal setkání umělců kurátor Obrist pro BBC. „Oba se narodili zhruba ve stejné době, oba žili na východě Evropy, oba zažili druhou světovou válku,“ vyjmenoval.

Projekt je součástí Manchesterského mezinárodního festivalu, který letos dále chystá koncert zpěvaček Björk a FKA Twigs či vystoupení zpěváka Antonyho.