Dvacátý ročník bude mít na podzim festival 4 + 4 dny v pohybu, který do Prahy přiváží zajímavé projekty z oblasti pohybového divadla a dává nový život opuštěným a chátrajícím objektům. Pro jubilejní přehlídku, jež se uskuteční od 2. do 10. října, si pořadatelé vybrali Desfourský palác v ulici Na Florenci.

Festival od svého počátku prezentuje zahraniční představení, která jsou vybraná jako to nejzajímavější ze současné evropské scény - taneční, divadelní i výtvarné. "Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance," uvádí zakladatel festivalu Pavel Štorek.

Od svých začátků v 90. letech festival pro své produkce využívá opuštěné, chátrající či k demolici určené objekty a areály. Kulturními projekty oživil třeba starou kanalizační čistírnu v Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý pivovar v Holešovicích, bývalou cihelnu v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu nebo bývalé casino v Pařížské ulici.

Jubilejní ročník se odehraje v Desfourském paláci v ulici Na Florenci a v nedalekých divadlech Archa, Ponec a Jatka78.

"Desfourský palác byl postaven v roce 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru," říká kurátorka Denisa Václavová. Dnes je rohový dům, vedle něhož vyrostlo obrovské administrativní centrum, opuštěný.

Dvě patra obsadí výstava nazvaná Jak nic nechtít? za účasti 60 českých a zahraničních umělců. Expozici opět doprovodí diskuse a přednášky o architektuře, současném umění a veřejném prostoru.

Součástí programu budou české premiéry, Halka Třešňáková připravuje novou hru přímo do prostor paláce a divadlo Vosto5 se tentokrát věnuje cestě na Mars. Festival zahájí tanečně hudební projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci belgické kapely Zita Swoon s legendárním vlámským souborem Need Company. Přední české a slovenské soubory připravily projekt Plug & Play na téma hudba-tanec-divadlo.

Související