Nový prostor pro pořádání výstav, prezentaci umění a designu či pro vzdělávací akce vznikl v budově bývalé pošty v Příčné ulici v Praze 1. Na místě nazvaném Ex Post se tento týden odehrála vernisáž výstavy Jakuba Roztočila, který kombinuje malbu a kinetické umění.

Příští týden zahájí v části prostor Ex Post činnost také Trafo galerie kolektivu Trafačka, který nedávno po osmi letech ukončil své působení v dnes již legendární vysočanské hale.

Ex Post navazuje na činnost showroomu 22presents v Mlynářské ulici, kde se od roku 2009 představovaly projekty z oblasti experimentálního designu. Jeho vznik inicioval výtvarník Prokop Bartoníček ze studia pebe/lab, které v prostoru Ex Post sídlí.

První výstava v Ex Postu se jmenuje XYT. Jakub Roztočil se vydává k experimentu s fyzickým pohybem vlastních strojů (x, y) v daném čase (t). Jedná se o postupně nanášené vrstvy barev na rotující plátna vlastnoručně sestrojeným mechanismem.

Návštěvníci si mohou prohlédnout několik takto vzniklých obrazů velkých rozměrů, ale i samotný mechanismus, který po dobu trvání výstavy za přítomnosti autora vytvoří nové dílo.

Vernisáží výstavy Forever! pak zahájí 11. září svůj provoz v Ex Postu také Trafo galerie.

"Nová kapitola Trafo galerie se rodí v neobvykle příznivých a přátelských podmínkách. Zůstáváme věrni svému původnímu názvu a ambicím, stejně tak i okruhu blízkých umělců. Budeme nadále reprezentovat a zastupovat talentované osobnosti nejen z generace svých zakladatelů, a to jak z Čech, tak i ze zahraničí," říká ředitelka Trafo galerie Blanka Čermáková.

Alternativní kulturní a rezidenční prostor Trafačka v pražských Vysočanech po osmi letech existence v bývalé trafostanici ČKD ukončil loni svou činnost. Vlastník nemovitosti s ní měl jiné záměry.

Trafačka sloužila jako rezidence pro umělce, galerie i místo pro koncerty. Věnovala se především všem možným formám pouličních umění.

Trafačce se přezdívalo Chrám svobody podle podtitulu dokumentárního filmu, který o prostoru a dění v něm a kolem něj natočili Saša Dlouhý a Roman Vávra.

Činnost prostoru Ex Post se kromě výstavních aktivit zaměří také na vzdělávací programy, přednášky, semináře a odborná fóra.

"Plánujeme také předvánoční pop-up prodejní výstavu – od módy přes šperk až po grafiku a ilustrace. A kromě jiného bychom rádi v Ex Post pomáhali projektům podporujícím rozvoj blízkého okolí," dodává Bartoníček.