Za první pololetí letošního roku utratili kupci na českých aukcích výtvarného umění přibližně 480 milionů korun. Je to meziročně o 13 procent více než vloni, ale o 13 procent méně než v rekordní jarní sezoně 2013.

Výsledky v úterý zveřejnila Marcela Chmelařová ze serveru Artplus.cz, který se věnuje trhu s uměním. Za celý loňský rok sběratelé a investoři utratili na tuzemských aukcích 854 milionů korun.

Letošní první polovina aukční sezony je co do finančního objemu třetí nejlepší výsledek za pololetí za dobu sledování. Desítka nejdražších děl by v souhrnu a po započítání aukčních provizí vyšla na 78 milionů korun, uvedla Chmelařová.

Za nejdražší práci, expresivní malbu Bohumila Kubišty Žena s kočárkem, zaplatil zájemce 11,6 milionu korun, včetně provize téměř 14 milionů korun.

Převažující klasickou modernu mezi nejdražšími díly doplňují zahraničními kupci oblíbená asiatika, obraz Starý muž z roku 1940, jehož autorem je Ťiang Čao-che, se z vyvolávacích 1,7 milionu korun vyšplhala na 5,1 milionu korun bez aukční přirážky.

Za pět milionů byl vydražen obraz Kvetoucí slivoň a dvě broskve z roku 1946 s vyvolávací cenou 1,2 milionu. Autorem díla je Čchi Paj-š', který byl loni i předloni nejprodávanějším autorem českých aukcí.

Poprvé se do první desítky v tomto pololetí propracoval segment české krajinomalby. Za událost jarní sezony obchodníci s uměním označit prodej malby Kvetoucí sad Václava Radimského.

Z vyvolávací ceny 900 tisíc korun se prodala v novém autorském rekordu za 4,5 milionu, včetně provize pak za 5,4 milionu korun.

Narůstajícímu zájmu sběratelů se v posledních měsících začaly podle odborníků těšit i dříve spíše opomíjené kategorie jako fotografie či současné umění.

V dubnu se na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodala fotografie Františka Drtikola The Bow (Oblouk či Kruhové výseče) z roku 1928 za 1,85 milionu bez provize, což je rekordní částka zaplacená za fotografii v České republice.

Nejlépe se v prvním pololetí dařilo Galerii Kodl, která má v první desítce nejdráže prodaných děl čtyři díla, z toho dvě na prvních dvou místech. Květnová aukce, kterou pořádala Galerie Kodl s Aukční síní Vltavín, podruhé v historii českého trhu překonala 100 milionů korun. Trojici prací má v první desítce i síň European Arts. Dvě díla v cenovém segmentu nad pět milionů korun vydražila Galerie Arcimboldo, jedno Galerie Art Praha.

Rekord domácího aukčního trhu drží tři roky obraz Františka Kupky Tvar modré prodaný včetně provize za 57,42 milionu korun.

Top 10 nejdráže prodaných obrazů roku 2015

1. Bohumil Kubišta: Žena s kočárkem, 13,92 milionu
2. Emil Filla: Kytarista, 9,6 milionu
3. Jindřich Štyrský: Déšť, 9,36 milionu
4. Antonín Procházka: Čaj s citronem, 7,92 milionu
5. Jakub Schikaneder: Na Kampě (Milenci), 7,2 milionu
6. Toyen: Larva II, 6,36 milionu
7. Ťiang Čao-che: Starý muž, 6,324 milionu
8. Čchi Paj-š': Kvetoucí slivoň, 6,2 milionu
9. Otakar Kubín: Umírající mladík, 5,88 milionu
10. Václav Radimský: Kvetoucí sad, 5,4 milionu

Ceny jsou uváděné v korunách včetně aukční provize, která se pohybuje kolem 20 procent.

Zdroj: Artplus.cz