Švýcarští manželé a galeristé Iwan a Manuela Wirthovi, kteří také provozují pobočky galerie Hauser & Wirth v Curychu, Londýně a New Yorku, jsou podle magazínu ArtReview nejvlivnějšími osobnostmi ve světě výtvarného umění.

V žebříčku, jejž britský časopis tradičně zveřejňuje pod názvem Power 100, se Wirthovi několik let umisťovali v desítce nejlepších. Do čela se ale dostali až letos, kdy otevřeli kulturní centrum a galerii v Somersetu na jihozápadě Anglie. Tam Wirthovi renovovali bývalou farmu z 15. století a do jejího okolí nainstalovali několik soch.

"Je to částečně pokus opustit typický model galerie s bílými stěnami, u které je úplně jedno, kdy a kde se nachází, a nahradit ho galerií se specifickou náplní," vysvětlil význam tohoto projektu Mark Rappolt, jeden ze dvou šéfredaktorů časopisu ArtReview.

Zdůraznil ale, že Wirthovi svým působením na trhu s uměním dlouhodobě změnili způsob, jakým se s uměním obchoduje. Důležitá je také jejich síť galerií Hauser & Wirth, které od roku 1992 provozují spolu s Ursulou Hauserovou. Příští rok si společně otevřou další pobočku v Los Angeles nazvanou Hauser Wirth & Schimmel.

V žebříčku Power 100 tentokrát převažují galeristé, ředitelé umění a politicky angažovaní umělci. Na druhém místě je čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej.

Tomu se letos – čtyři roky poté, co mu čínské úřady zabavily pas – podařilo ze země vycestovat, tento týden obdržel tříleté vízum pro pobyt v Německu. Aj si vysoké umístění v Power 100 zaslouží, protože "kombinuje aktivismus a umění způsobem, který z něj dělá velmi důležitou osobnost," uvedl šéfredaktor časopisu Rappolt.

Třetí je v žebříčku německý galerista David Zwirner. V první desítce se dále umístilo několik šéfů muzeí a galerií – Nicholas Serota z anglických muzeí Tate, Glenn Lowry za newyorské Muzeum moderního umění, Julia Peytonová-Jonesová za anglickou Serpentine Gallery a Adam D. Weinberg za newyorské Whitney Museum.

Jejich umístěním dává časopis najevo, že výstavy organizované v muzeích jsou stále podstatné. "Výstava v muzeu stvrzuje umělcovo postavení a mívá větší dopad než běžné přehlídky v soukromých galeriích," dodal za časopis Rappolt.

Ředitelka Serpentine Gallery Julia Peytonová-Jonesová se o čtvrté místo dělí s Hansem Ulrichem Obristem, tedy nejvýše postaveným kurátorem. Z kurátorů dále nejlépe skončila Carolyn Christovová-Bakargievová, které k desátému místo pomohlo i letošní Istanbulské bienále.

Z politicky angažovaných umělců se v žebříčku letos umístili ještě dva Američané – dvaačtyřicetiletý Theaster Gates a o rok mladší Trevor Paglen. Gatesovi se tento měsíc podařilo přestavět rozpadající se budovy v problémové čtvrti v Chicagu na kulturní centrum.

Seznam stovky nejvlivnějších osobností ve světě umění Power 100 pro časopis sestavuje šestnáctičlenná mezinárodní porota. Až do letošního roku ho vyhrál pouze jediný galerista – v letech 2004 a 2010 časopis za nejvlivnější osobnost ve světě umění považoval dealera a provozovatele sítě Gagosian Gallery Larryho Gagosiana.

Nejprodávanější žijící umělec Jeff Koons v žebříčku letos klesl na čtrnácté místo.

Související