Ve věku osmasedmdesáti let v pátek zemřel slovenský výtvarník Stano Filko. Informovala o tom Slovenská národní galerie.

Filko podle ní patřil k "velké generaci" středoevropské neoavantgardy, která vstoupila na výtvarnou scénu v šedesátých letech minulého století – kromě něj to byli také Alex Mlynárčik nebo Július Koller.

Roku 1969 Filko vystavoval na Pařížském bienále a roku 1982 byl – doposud jako jeden z mála českých a slovenských umělců – pozván na přehlídku Documenta 7 v německém Kasselu.

Roku 2005 s Jánem Mančuškou a Borisem Ondreičkou vytvořil projekt pro česko-slovenský pavilon na bienále v Benátkách, jehož kurátorem byl Marek Pokorný.

Filko studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a od poloviny šedesátých let vystavoval na mnoha významných mezinárodních akcích. V roce 1981 emigroval do Německa, část života prožil rovněž ve Spojených státech a Kanadě. V roce 1990 se vrátil zpátky na Slovensko.

V současnosti jsou jeho díla zastoupena na mezinárodní výstavě Ludwig Goes Pop - The East Side Story v Budapešti. Jeho poslední větší samostatnou výstavou byl projekt FILKO–FYLKO–PHYLKO, který Slovenská národní galerie připravila ve spolupráci s polskou galérií Zacheta ve Varšavě.

Slovenská národní galerie hodlá tento projekt představit v upravené podobě v příštím roce společně s připravovanou monografií.

Do srpna letošního roku Filko vystavoval také v ostravské galerii Plato. Tam představil soubor kreseb a diagramů vztahujících se k tématu páté dimenze.