Maďarská vláda dokončila plány na vybudování nové muzejní čtvrti v budapešťském městském parku. Vzniknout by měla do léta 2019, od toho si vláda slibuje větší příliv zahraničních turistů.

Komisař celého projektu László Baán v parlamentním výboru uvedl, že projekt za 200 miliard forintů, v přepočtu asi 17,5 miliardy korun, by měl ročně přilákat na 300 tisíc turistů "navíc“. To by maďarské metropoli pomohlo v „soupeření“ s dalšími populárními evropskými destinacemi Prahou a Barcelonou, napsala agentura Reuters.

Investice vložené do projektu by se podle komisaře měly vrátit za 15 let.

V oblasti městského parku u náměstí Hrdinů se již nachází zoologická zahrada, termální Széchenyiho lázně a čtyři muzea. Projekt počítá s renovací celého prostoru a s vybudováním nové národní galerie, muzea hudby, národopisného muzea a státních restauračních dílen a skladů.

Muzea fotografie a architektury, s nimiž se tu také původně počítalo, ale mají být podle Baána vybudována na jiném místě v Budapešti. Znovu by se mělo také postavit městské divadlo, zbourané v roce 1952.

Do projektu jsou zapojeny věhlasné architektonické kanceláře, jako je norský ateliér Snohetta či japonský Sanaa. Nové plány slibují oživit betonovou plochu, která za komunismu sloužila přehlídkám a později hlavně jako parkoviště.

Kritici z řad politické opozice, architektů, ekologů a místních obyvatel tvrdí, že celý projekt je politický, nepotřebný a předražený, a navíc omezí plochu zeleně v hlavním městě. Komisař Baán tyto výhrady odmítl a tvrdí, že nová výstavba využije pouze plochy, které nyní pokrývá beton.

Dvoumilionová Budapešť, která hostí jeden z předních hudebních festivalů v Evropě, Sziget, a také závody formule 1 na nedalekém okruhu, má ambiciózní plány dalšího rozvoje včetně kandidatury na pořádání letní olympiády v roce 2024.