Z vídeňské aukce Dorothea se do České republiky dostala malba Františka Kupky nazvaná Koupající se žena. Obraz z roku 1904, který ještě náleží ke klasicizujícímu období pozdějšího průkopníka malířské abstrakce, zakoupil za osm milionů korun pražský investiční fond Pro arte.

Ten malbu od 9. do 22. prosince vystaví ve své galerii, řekla zástupkyně fondu Alexandra Špoková.

Obraz Františka Kupky Koupající se žena byl jedním z titulních děl úterní večerní aukce vídeňského Dorothea. Z vyvolávacích 80 tisíc eur se rychle vyšplhal až na 240 tisíc eur, i s poplatky kupec zaplatil 295.800 eur, tedy téměř osm milionů korun.

Pro arte obrazem doplní své kupkovské portfolium. "Kdo se trochu vyzná v Kupkově díle, ví, jak vysokou důležitost přikládal tomuto motivu. Je to vlastně moderní Afrodita, podobně jako Botticelliho Venuše, povstávající z moře, z mořské pěny," říká Pavel Chalupa, ředitel fondu a kurátor několika Kupkových výstav.

Koupající se žena z roku 1904 podle něj představuje jednu z vrcholných prací Kupkova klasicizujícího období. V letech 1908 až 1912 pak malíř postupně inklinoval k abstrakci. "Vše v té (zakoupené) malbě už nasvědčuje tomu, že stvoření nových světů je akt, ve kterém je umělec zcela svobodně oddán pouze své vůli a své intuici. Svobodnému skládání barev a barevných elementů v nový, barevnější a krásnější svět," říká Chalupa.

Na uměleckém trhu jsou nejvíce ceněná Kupkova abstraktní díla, která autor poprvé představil v Paříži v roce 1912. Celosvětově v aukci nejdráže prodaným dílem je obraz Tvar modré, který se v Praze před třemi lety vydražil za více než 57 milionů korun včetně poplatků. V Londýně se v roce 1913 v přepočtu za téměř 50 milionů korun vydražil obraz Étude sur Fon Rouges.

Pro arte je první specializovaný investiční fond v České republice umožňující svým akcionářům investovat formou nákupů významných uměleckých děl. Využívá k tomu tým historiků umění, restaurátorů a ekonomů.

Pro arte systematicky buduje kolekci českého a evropského umění 19., 20. a 21. století, kterou neustále doplňuje nákupem od soukromých sběratelů a galerií, ale také přímo od žijících umělců, jejich dědiců či prostřednictvím aukčních síní po celém světě.