Za více než 1,4 milionu korun se v sobotu na aukci v Brně prodala abstraktní kompozice od malíře Františka Foltýna, jejíž vyvolávací cena byla 650 tisíc korun. Dílo získal brněnský zájemce, uvedl Tomáš Zezula, majitel Aukčního domu Zezula.

Aukce nabídla kolem 500 položek, mezi nimiž byly obrazy, sošky, ale také nábytek nebo šperky. Prodala se více než polovina předmětů za zhruba 5,5 milionu korun.

Foltýnova vydražená kompozice vznikla v Brně krátce poté, co se výtvarník vrátil z Paříže. Dílo navazuje na abstraktní umění francouzské skupiny Abstraction-Création, jejímž byl Foltýn členem. "Myslím si, že se žádné autorovo dílo, které vzniklo po jeho návratu z Paříže, nevydražilo v České republice za tolik peněz. Je to rekord. Dražší jsou pouze jeho kubistické věci," uvedl Zezula.

Foltýnovo nejvíce ceněné dílo pochází z 20. a 30. let minulého století. Od roku 1924 malíř působil ve Francii, o deset let později se vrátil zpět do vlasti a usadil se v Brně, kde v roce 1976 zemřel.

Jeho abstrakce však nebyla jediným překvapením sobotní aukce. "Velký skok zaznamenala malovaná sklenice, jejíž vyvolávací cena byla 9000 korun. Nakonec za ni zájemce zaplatil 177 tisíc korun," dodal Tomáš Zezula.

Na druhé straně se neprodala zlatá tabatěrka s vyvolávací cenou 117 500 Kč nebo japonská stolní zástěna s vyvolávací cenou 148 500 korun.

Nabízené věci byly různého původu, zájemci se také přihlásili z celého světa. "Například jeden dražitel byl až z Tasmánie. Všeobecně lze ale říct, že trh je v tuto chvíli hodně nevyrovnaný. Mívali jsme i 70 procent prodejů, nyní jsme přesáhli pouze 50 procent. Je to ale obecný stav na trhu," doplnil Zezula.