V Kolíně se o víkendu po více než roční rekonstrukci otevře galerie moderního umění Divo Institute. Prostor bude sloužit k prezentaci děl známých současných umělců i pro podporu mladých českých výtvarníků.

První projekt, nazvaný Potkali se u Kolína, potrvá čtyři měsíce, jinak v prostoru bude každý měsíc jiná výstava, řekl Mark Divo, majitel galerie a rovněž švýcarský výtvarník a performer.

Centrum moderního umění v Kolíně Divo Institute vzniklo roku 2008. Po pěti letech provozu začalo s generální rekonstrukcí objektu, která by měla skončit přibližně na konci února.

Divo v Kolíně plánuje setkávání českých i zahraničních umělců.

"Je to něco, co normálně najdete ve velkých městech, ale je to tady, v Kolíně. A je to vila, není to klasická galerie. Je to o tom, propojit kultury z jednoho místa na druhé. Dát k sobě věci, které k sobě obvykle nepatří," řekl Mark Divo.

Expozice budou v prvních čtyřech měsících přístupné hlavně o víkendech, měly by se zde konat také různé happeningy a koncerty.

Jako první zde svá díla vystaví známý český sochař a vysokoškolský pedagog Kurt Gebauer nebo vizuální umělkyně Veronika Drahotová.

V budoucnu bude centrum přístupné denně, volný čas zde bude možné trávit i v malé kavárně nebo na zahradě. Ta bude určena zejména pro výstavy soch.