Šesti budovami Národní galerie, která o víkendu oslavila 220. výročí svého založení a u této příležitosti nabízela vstupné zdarma, od pátku do neděle prošlo 30 tisíc lidí. V pondělí to oznámila mluvčí galerie.

Nejnavštěvovanější ze všech byl Veletržní palác, kde v pátek proběhla hromadná vernisáž nových výstav, tedy takzvaný opening. Další v náštěvnosti byla výstava Bez hranic, která ve Valdštejnské jízdárně představuje umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí.

Navštěvovaný byl také palác Kinských, kde je od pátku otevřená nová výstava Velkorysost. Ta propojuje všechny galerijní sbírky i budovy, v nichž Národní galerie působí. Sbírky jsou v rámci projektu oživeny intervencemi současného umění.

Pátečních oslav výročí galerie ve Veletržním paláci se zúčastnili generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt, ministr kultury Daniel Herman či pražská primátorka Adriana Krnáčová. Večer moderoval Marek Eben.

"Touto výstavou se Národní galerie dostala na úrovni londýnské Tate Modern," prohlásila při vernisáži primátorka Adriana Krnáčová, sama původně kunsthistorička.

Ze světových výtvarníků do Prahy na opening přijeli čínský rodák Aj Wej-wej a senegalský umělec El Hadji Sy. Na pódiu s nimi stanul také Jiří David, jehož projekt Apoteóza pro loňské Benátské bienále nyní Národní galerie vystavuje.

Večer ve Veletržním paláci vyvrcholil koncerty Vladimíra Mišíka & Etc… a srbského hudebníka Gorana Bregoviče. Návštěvníci mohli vidět taneční performance, kterou El Hadji Sy připravil s americkou choreografkou Marthy Mooreovou a členy Centra choreografického rozvoje SE.S.TA. O performance ve Veletržním paláci se postarali Roman Ondák nebo Jiří Kovanda.