Ředitel a kurátor pražského centra pro současné umění Futura Michal Novotný se ocitl na seznamu dvaceti nejvlivnějších mladých kurátorů z Evropy, jejž zveřejnil časopis Artsy.

Ten v redakčním článku Novotného přístup k významu umění označuje za esencialismus. „Používá výstavní formát k tomu, aby vytvořil působivou scénu, a svoji energii zaměřuje na to, aby od dvou umělců zároveň objednal díla pro paralelní sólové přehlídky,“ napsal časopis.

Z Novotného výstav ve Futuře, kde kurátor pracuje šestým rokem, časopis vyzdvihl přehlídky holandského konceptualisty Constanta Dullaarta, francouzské rodačky Kariny Bischové či zkraje letošního roku výstavu Slovenky Anny Daučíkové.

ArtLyst zmiňuje také dvojvýstavu Čecha Zbyňka Baladrána a Němce Haruna Farockiho, na níž galerie začala pracovat krátce předtím, než Farocki v létě 2014 zemřel.

V úvodníku k článku časopis ArtLyst píše, že v neustále se proměňujícím světě umění je právě na kurátorech, aby „v tom všem nalezli smysl a naznačili, kudy se umění bude dále ubírat“.

„Kurátoři pracují jako stevardi, aktivují myšlenky, vytvářejí spojitosti, upozorňují na méně známé autory i přehlížené regiony a zdůrazňují témata, která si zaslouží obsáhlejší konverzaci,“ píše ArtLyst.

Na seznamu se dále ocitli ředitelka švýcarské Kunsthalle Basel Elena Filipovičová, kurátor nadcházející přehlídky Documenta 14 v německém Kasselu Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, dále Rózsa Zita Farkasová coby zakladatelka nezávislé londýnské galerie Arcadia Missa či kurátorka Muzea moderního umění ve Varšavě Natalia Sielewiczová.

Centrum pro současné umění Futura je soukromou neziskovou organizací, která působí ve třípodlažní budově na pražském Smíchově. Příští výstava zde začne 16. dubna a představí díla dvaatřicetiletého Thomase Jeppeho, „vizionářského skateboardového umělce“, jak se sám označuje.

Součástí Futury jsou od roku 2005 také galerie a ateliéry pro umělce Karlin Studios. Ty by se během letoška měly přestěhovat do některé z hal holešovické tržnice. Podle nedávného vyjádření provozovatelů na stávající adrese Křižíkova 34 zůstanou do konce srpna.

Související