Vzácný obraz Franze Josepha Dobiaschovského obohatil výstavu nazvanou Leopold a Paul Kupelwieserové, která v úterý začala v Ostravě.

Expozice představuje osobnost někdejšího ředitele Vítkovických železáren Paula Kupelwiesera i jeho otce, malíře pozdního romantismu Leopolda. Portrét dvou dětí Galerii výtvarného umění v Ostravě zapůjčilo Slezské zemské muzeum.

Opavské muzeum vlastní dva obrazy slavného malíře Dobiaschovského. Jde o jediná dvě díla, která jsou v Česku a je možné je vystavit. Ještě jedna olejomalba je ve vlastnictví Moravské galerie v Brně. Tu ale nelze bez rozsáhlého restaurátorského zásahu prezentovat.

Obě díla byla ještě přednedávnem vystavena v Opavě. "Není zvykem půjčovat sbírkové předměty, které sami vystavujeme, v tomto případě jsme udělali výjimku," řekla kurátorka Slezského zemského muzea Lenka Rychtářová.

Ostravská výstava je koncipována do dvou celků, z nichž jeden je věnován malíři Leopoldu Kupelwieserovi a druhý jeho synovi Paulu Kupelwieserovi, který byl ředitelem Vítkovických železáren.

Leopold Kupelwieser patřil k čelným představitelům rakouské náboženské malby. Výstavě předcházel badatelský průzkum, proto jsou na ní poprvé představena autorova díla ze sbírek českých i zahraničních galerií, Národního památkového ústavu či Arcibiskupství olomouckého.

Zároveň je zde představena tvorba autorů, kteří byli Kupelwieserovými blízkými spolupracovníky či žáky.

"Stěžejní část výstavy je věnována Paulu Kupelwieserovi, jenž svým příchodem do Vítkovic v roce 1876 přinesl do výroby nejmodernější soudobé technologie a započal budovat Nové Vítkovice, které za jeho působení představovaly ve středoevropských poměrech konce 19. století unikátní stavební počin," uvedla Mertha.

V Ostravě jsou vystaveny malby, grafiky, fotografie, dokumenty, model lodi i předměty běžně užívané v dobovém železárenském průmyslu.

Výstava začala toto úterý a potrvá do 5. června. Ve stejném období se v ostravské galerii koná i osmý ročník festivalu Archikultura 2016. Tento mezinárodní festival architektury, designu a umění pořádá ostravský Kabinet architektury.

Letos návštěvníci uvidí například ukázku z činnosti a projekty kanceláře McCullough Mulvin Architects z Dublinu, které mají vztah ke studiu přírody. Návštěvníci mohou ve stejném období navštívit expozici věnovanou práci kanceláře Fernández de Córdova & Roda z Bolívie.