Ministr kultury Daniel Herman za KDU-ČSL ve čtvrtek z funkce odvolal ředitele Moravského zemského muzea Martina Reissnera.

Vedením Herman pověřil Jiřího Mitáčka, dosavadního náměstka pro odbornou činnost. Na místo generálního ředitele bude vypsáno řádné výběrové řízení.

"Pan ministr pozorně sleduje činnost příspěvkových organizací resortu kultury a v případě Moravského zemského muzea se po zralém uvážení rozhodl pro odvolání pana generálního ředitele dr. Martina Reissnera. Jako důvod uvedl ztrátu důvěry. Více se k odvolání pana ředitele nemá potřebu vyjadřovat," uvedla mluvčí ministerstva.

Reissner telefonicky na dotaz neodpověděl, stejně jako Mitáček. Další náměstkyně ředitele Eva Pánková uvedla, že sama důvody odvolání nezná.

Muzeum k situaci vydá prohlášení v pátek.

Reissner stál v čele muzea od roku 2009, kdy vystřídal Petra Šuleře. Předtím působil jako šéf odboru kultury na brněnském magistrátu. Odborně se profiluje jako literární a výtvarný historik, kritik a publicista.

Moravské zemské muzeum je druhou největší a zároveň druhou nejstarší muzejní institucí v Česku, jeho kořeny sahají do roku 1817.

Muzeum ve svých sbírkách uchovává přes šest milionů předmětů. Spravuje Dietrichsteinský palác, Biskupský dvůr a Palác šlechtičen v Brně a další nemovitosti na Moravě.

Pod Reissnerovým vedením se muzeu podařilo vybudovat expozici Mendelianum věnovanou genetické vědě a získat rozsáhlé fondy spojené s významnými osobnostmi literárního života, například s Jiřím Grušou, Janem Trefulkou a Otou Filipem.

Muzeum však mělo pod Reissnerovým vedením také negativní publicitu, například kvůli soudnímu sporu s vědkyní Martinou Galetovou. Tu muzeum propustilo po návratu z rodičovské dovolené. Galetové se zastala ombudsmanka. Soud dosud neskončil. Tisk zpochybňoval také způsob obsazování některých pozic v muzeu.

Související