Pražský magistrát zrušil zápůjčku jedné z hal v holešovické tržnici společnosti Karlin Studios. O zápůjčce přitom městská rada rozhodla počátkem letošního roku.

Galerie a ateliéry Karlin Studios doposud sídlily v bývalých továrních halách v Karlíně, které patří developerovi. Ten chce budovy po deseti letech výtvarného provozu zbourat a vystavět na jejich místě nové.

Přes dohodu s městem nyní studia s bohatou tradicí od podzimu nemají prostor. Petici na podporu Karlin Studios již na webu během čtvrtka podepsalo téměř 1000 lidí.

Zítra ještě ve starém působišti Karlin Studios začne několik výstav. Té s názvem Byrokratická řeč se zúčastní i její protagonista, ruský performer Petr Pavlenskij. Jeho nejznámější akcí je Fixace z roku 2013, kdy si na chodník moskevského Rudého náměstí přibil genitálie, aby tak demonstroval proti proměně Ruska v policejní stát.

V listopadu 2015 Pavlenskij zapálil vchod do sídla ruské Federální bezpečnostní služby FSB. Za tento čin, jímž chtěl protestovat proti zatýkání Ukrajinců v Rusku, byl do června letošního roku ve vězení.

Projekt pro Karlin Studios je jeho první od okamžiku, kdy byl osvobozen. Soud ale Pavlenskému uložil pokutu půl milionu rublů, kromě níž musí zaplatit náhradu škody v téměř stejné výši, v přepočtu celkem asi 370 tisíc korun.

Karlin Studios téměř dva roky jednala s Prahou o jiných prostorech. "I přesto, že již byla připravena nájemní smlouva, vedení Prahy v polovině května náhle zcela změnilo kurz," uvádějí zakladatelé studií na svém webu. "Majetková komise města schválila 21. června pronájem budovy společnosti OSE Czech Republic a festivalu Signal," dodávají.

Magistrát říká, že o halu měla od loňska zájem organizace Containall, která v ní chtěla zřídit multifunkční kulturní centrum. Po schválení výpůjčky radou města ale zástupce firmy odmítl smlouvu podepsat s ohledem na technický stav haly, sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

"V tomto momentu vstoupil do komunikace spolek Karlin Studios, který požadoval změnu smlouvy tak, aby v ní byly zastoupeny obě organizace, tedy Containall a Karlin Studios," říká mluvčí.

"Pro společný projekt OSE Czech Republic a Signal festivalu jsme hledali vhodné prostory, město Praha nám nabídlo mimo jiné i holešovickou halu 40 s tím, že se s původním zájemcem, tedy společností Containall, nedohodlo," říká ředitel společnosti OSE Czech Republic Samuel Kašpar.

O dalším postupu v rámci pronájmu budovy bude podle mluvčího ještě rozhodovat městská rada.

Kurátor Karlin Studios Michal Novotný ve  čtvrtek ale řekl, že obě sdružení stála u žádosti od počátku. "Není ani zcela pravda, že halu Containall nechtěl převzít. My jsme navíc nabízeli, že ji nejen převezmeme, ale na vlastní náklady opravíme i střechu, která je v havarijním stavu," uvedl. Roční komunikaci s městem prý může doložit.

Podle Kašpara z OSE jeho společnost zástupci města požádali, zda by se jako dotčené subjekty nemohly dohodnout na spolupráci.

"Proto jsme kontaktovali jak společnost Containall, tak i jejich partnery Karlin Studios. Chtěli jsme se dohodnout na možné spolupráci. Zatímco se společností Containall už teď jednáme o možném projektu výtvarných dílen a ateliérů pro studenty uměleckých vysokých škol, společnost Karlin Studios dohodu odmítla," kontruje Kašpar.

Nynější sídlo musí Karlin Studios do konce září vyklidit a předat majiteli. Tři měsíce před plánovaným stěhováním se tak Karlin Studios ocitly společně s dvacítkou zde sídlících umělců, mezi nimiž jsou přední čeští malíři Josef Bolf nebo Daniel Pitín, stejně jako pedagogové UMPRUM a FAMU, bez prostoru.

Karlin Studios založil v roce 2005 italský architekt a podnikatel Albert Di Stefano ve spolupráci s výtvarníkem Jiřím Davidem jako první postindustriální prostor v Praze, který v sobě spojoval výstavní prostory s ateliéry a místem pro rezidenční pobyty.

MeetFactory, Trafačka či Orco na Vltavské vznikly až později. V objektu, ve kterém Karlin Studios sídlí, plánuje jeho vlastník, firma M2, rozšířit kancelářský komplex Corso.

Související