Aranžované černobílé fotografie skupiny Epos, design studia Olgoj Chorchoj či práce laureátů Chalupeckého ceny vystaví v druhé polovině roku brněnské galerie.

Muzeum města Brna chystá průřez celoživotním dílem experimentátora a průkopníka videoartu Bohuslava Woodyho Vašulky. Ten pochází z Brna, ale od 60. let působí ve Spojených státech. Vašulkova výstava začne v půli září.

Dům umění města Brna je momentálně kvůli instalaci nových výstav a dalším úpravám uzavřený. Podzimní sezona bude zahájena 28. září výstavami skupiny Epos a všestranného brněnského umělce Mariana Pally.

Třiašedesátiletý Palla se věnuje literární i výtvarné tvorbě, pracuje s prvky humoru a absurdity. V Domě umění vystaví hlínou malované obrazy z posledních let a dřevěné objekty, které v téže době „vytvořil“ jeho pes Bruno. Výstava nese název Malba hlínou – klacky zubama.

"Autor vědomě uvádí své dílo do absurdního kontextu. Klade si otázky po autenticitě uměleckého díla a jeho místě v současnosti," uvádí Dům umění v průvodním slovu k výstavě.

Výstavní síně Moravské galerie momentálně plně vytěžuje Mezinárodní bienále grafického designu. Potrvá do října, přičemž galerie podle mluvčí Michaely Paučo ještě v září a v říjnu očekává návštěvnost spjatou se školními výpravami a doprovodnými akcemi. Chystají se třeba komentované prohlídky a filmové projekce.

Poté se Moravská galerie zaměří na přípravu dalších velkých projektů. Od prosince nabídne výběr ze sbírky současného umění J&T Banky. Klíčem pro výběr děl do kolekce jsou jména laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého a datum jejich vytvoření. Sbírka obsahuje více než třicet kusů nebo sérií.

V prosinci začne též výstava dokumentující proměny uznávaného studia Olgoj Chorchoj. Ta v Moravské galerii završí rok designu.

Příznivcům starého umění bude určena výstava Aristokracie vkusu, která umožní nahlédnout do obrazárny zámku Rájec nad Svitavou a poznat sběratelské zájmy knížat ze Salm-Reifferscheidtu.

Některá díla vznikala na objednávku přímo pro interiéry rájeckého zámku, jiná ve své době bezprostředně inspirovala literáty a hudebníky, třeba skladatele Franze Schuberta.

Soukromá Fait Gallery je kvůli rekonstrukci do 20. září zavřená, hned poté galeristé zahájí svůj třetí výstavní blok.

V pozměněné podobě bude pokračovat výstava Václava Stratila Krajiny, dále začnou expozice Matěje Smetany a Christiana Weidnera s Lukasem Kaufmannem.