Sbírka zlatých předmětů z Krymu, které mělo archeologické muzeum v Amsterodamu zapůjčené v době, kdy poloostrov předloni zabralo Rusko, musí být vrácena Ukrajině. Podle britského BBC o tom ve středu rozhodl nizozemský soud.

Exponáty se podle něj tedy nevrátí do krymských muzeí, odkud původně pocházely.

Muzeum Allarda Piersona v nizozemské metropoli si na výstavu nazvanou Krym: Zlato a tajemství Černého moře půjčilo historické artefakty staré až několik tisíciletí ze čtyř muzeí na Krymu.

Příslušné smlouvy Nizozemci podepsali s Ukrajinou. Po invazi a politickém převratu v roce 2014 už však muzea na ukrajinském poloostrově kontroluje Rusko.

O předměty, mezi nimiž jsou zlaté šperky, helmice, zbraně či nádoby, se od té doby Ukrajina a krymská muzea přely. Kyjev argumentoval tím, že se jedná o státní majetek.

Nizozemský soud tuto středu rozhodl, že na základě pravidel UNESCO musí být historické cennosti vráceny jako kulturní dědictví suverénnímu státu, což Krym není.

Na ukrajinském soudu bude, aby po návratu sbírky na ukrajinskou půdu rozhodl, zda má na vlastnictví předmětů nárok Národní muzeum Ukrajiny, nebo krymská muzea.

Podle agentury AP zlaté artefakty prozatím zůstanou v Nizozemsku pro případ odvolání proti rozsudku.

Krymský poloostrov Rusko anektovalo v březnu 2014 poté, co se místní obyvatelé v referendu rozhodli pro připojení oblasti k Rusku.

Mezinárodní společenství považuje referendum za nezákonné a připojení Krymu k Rusku neuznává.

Související