Ve věku třiadevadesáti let ve středu před polednem zemřela výtvarnice a autorka dětských knížek Daisy Mrázková. V tiskové zprávě to uvedlo nakladatelství Baobab.

Řada jejích jedenácti knih pro děti vycházela na konci 70. a v 80. letech. Prolínala se v nich lyrika s epikou.

"Děti její knihy milují, protože dokázala jednoduše představit velká témata: přátelství, smutek, opuštěnost, dobrotu, radost," napsalo nakladatelství Baobab.

Společným rysem všech knih Mrázkové bylo umění zachytit "malé věci", kterých si dospělí většinou nevšímají a považují je za samozřejmé, ukázat je skrze blízké příběhy a motivy – například nalezeného medvídka, procházky nebo rodinné historky.

Knihy vycházejí v obnovených vydáních a byly přeloženy a stále jsou překládány do mnoha jazyků.

Daisy Mrázková se narodila v květnu 1923 v Praze, její matka byla Angličanka. "Máma se nikdy nenaučila česky. Já, čtyřleté dítě, nervózní z každé špatně vyslovené české hlásky, jsem si s ní dala velkou práci. Ale bylo to úplně marné," vzpomínala Mrázková začátkem letošního roku v rozhovoru s publicistou Petrem Vizinou. Ten je součástí čerstvě vydané knihy Stará garda, kterou doprovází fotografie Hynka Glose.

Mrázková studovala na Uměleckoprůmyslové škole u profesora Antonína Strnadela v letech 1943 až 1944. Jako výtvarnice se účastnila řady výstav i se svým manželem, malířem Jiřím Mrázkem. Spolu byli členy výtvarné skupiny UB 12.

Mrázková se věnovala olejomalbě, později v její tvorbě převažovala perokresba, kresba barevnými tužkami a v 90. letech malba vaječnou temperou. Od roku 1962 se naplno ponořila také do tvorby autorských dětských knih.

Související