Plán Národní galerie, která zamýšlela novou sezonu otevřít výstavou o Chartě 77, se mění. Místo v lednu, kdy se připomíná čtyřicáté výročí jejího vyhlášení, se přehlídka v Salmovském paláci uskuteční až od 13. března.

„Chceme výstavu spojit s výročím úmrtí Jana Patočky,“ uvádí Marcela Straková z Národní galerie s odkazem na předního českého filozofa, který byl jedním z prvních mluvčí Charty.

Pořadatelé prý k přípravě výstavy potřebují více času. „Chceme ji připravit dostatečně kvalitně, obzvlášť když se jedná o přesahové, celospolečenské téma,“ dodává Straková.

Přehlídka nazvaná Charta Story bude připomínkou čtyřicátého výročí Charty 77, neformální občanské iniciativy kritizující nedodržování lidských a občanských práv.

Na příběhu Ivana Martina Jirouse – básníka, výtvarného kritika, představitele českého undergroundu – chtějí autoři připomenout životní osudy signatářů.

Výstavu Charta Story doplní samostatný soubor fotografií, jejichž autory jsou například Bohdan Holomíček, Ondřej Němec, Jan Kašpar, Ivan Kyncl, Oldřich Škácha či Viktor Stoilov. Fotografie připomenou atmosféru neoficiálních kulturních událostí.

Autory přehlídky jsou Zuzana a Eugen Brikciusovi, Ondřej Kohout, Eva Kohout-Voneš, Petr Blažek a Veronika Tuckerová. Kurátorkou projektu je Irena Nývltová.