Po dvoudenní pauze se v úterý ráno pro návštěvníky znovu otevřely všechny budovy Národní galerie (NG) v Praze. O víkendu je vedení uzavřelo kvůli sporům s bezpečnostní agenturou, kterou v pondělí vyměnilo za novou. NG bude sama zaměstnance agentury proškolovat, aby měli povědomí o dílech, která hlídají. Standardní počet ostrahy v počtu asi šesti desítek členů se bude zvyšovat na výjimečné akce a dočasné výstavy.

Zájem návštěvníků o vstup do expozic galerie byl ráno standardní. "Otevíráme veřejnosti s podstatně větší pozorností, kterou budeme do budoucna věnovat návštěvnickým službám," řekl ředitel NG Jiří Fajt, který se přišel na otevření galerie podívat do Veletržního paláce.

V něm sídlí Sbírka moderního a současného umění. Aktuálně se v něm dokončuje instalace rozměrného díla pro NG od Magdaleny Jetelové a v úterý se začíná instalovat dílo čínského umělce Aj Wej-weje pro Velkou dvoranu.

ABAS IPS Management, která zajišťovala ostrahu NG od října, tvrdí, že jí NG dluží peníze. Proti tvrzením Fajta, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky, se ohrazuje. Chce se bránit právními kroky.

NG naopak říká, že firma neplnila své závazky a veškerá její pochybení má zdokumentována. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

"Už před touto situací jsme měli v plánu zřídit organizační jednotku v rámci NG, která se bude výhradně věnovat návštěvnickým službám a jejich kvalitě," řekl Fajt.

Chce, aby se na tom podílely bezpečnostní služby, které střeží prostory NG, protože jejich zaměstnanci komunikují jako jedni z prvních s návštěvníkem. "Dohodli jsme se s firmami, že kromě jejich vlastního proškolení tady bude odborné proškolení, aby jejich zaměstnanci věděli, co mají kolem sebe na zdech, aby sami mohli návštěvníkům dát základní informaci odborného charakteru," dodal.

NG v pondělí uzavřela novou smlouvu o ostraze svých šesti objektů i uměleckých děl se společnostmi G4S a Indus.

Nová dohoda je uzavřená na rok, během něj NG vypíše výběrové řízení. Poté, co z něj vzejde nový dodavatel bezpečnostních služeb, začne pro G4S a Indus běžet dvouměsíční výpovědní lhůta. Galerie do nového tendru podle Fajta začlení požadavky na kvalifikační předpoklady pro bezpečnostní službu, které v předchozí smlouvě chyběly. Přinejmenším jeden pracovník ostrahy, který pracoval v předchozí firmě, je ve Veletržním paláci jako člen nové ostrahy.

Nová ostraha bude dražší

Výběr nových bezpečnostních agentur bude pro rozpočet NG znamenat asi desetiprocentní navýšení proti platbám za služby předchozí firmy, řekl v úterý Fajt. Společnosti ABAS platila NG přibližně tři miliony korun měsíčně.

"Každá kvalita stojí víc peněz. Jsme v komunikaci s ministerstvem kultury a domlouváme se na tom, jakým způsobem by nás ministerstvo mohlo v této záležitosti podpořit," uvedl ředitel.

Ministerstvo kultury pošle do galerie kontrolu

Ministerstvo kultury pošle do NG kontrolu, aby v souvislosti s přerušením provozu kvůli sporům s bezpečnostní agenturou zjistila, zda nedošlo k nějakým pochybením.

Novinářům to v úterý řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Události podle něj ukázaly také na nedostatky zákona o zadávání veřejných zakázek. Bude proto navrhovat, aby v předpisu platily výjimky například pro památkové objekty.

"Zdaleka ne vždy nejnižší cena znamená největší kvalitu," řekl.

Dovedl by si představit, že by v oblasti významných památek platila specifická pravidla. "Jsou to objekty určené široké návštěvnické veřejnosti. Lidé, kteří tam konají službu, musí být také schopni zareagovat na určité základní otázky, které se tohoto provozu týkají," uvedl. Odkázal na to, že výjimky mají i jiné resorty v otázkách armády či policie.

Uzavření objektů kvůli ohrožení zabezpečení sbírkových předmětů označil Herman za "pružné".

"Důležité je, že se v rekordně rychlém čas podařilo tuto záležitost vyřešit," uvedl na tiskové konferenci ve sněmovně.