Tři desítky uměleckých děl od autorů z celého světa budou zájemci moci mít na svém oblečení místo na zdi.

Nová česká módní značka zvaná Nebe Nebo v pátek v pražské The Chemistry Gallery představila mikiny, které jsou potištěné díly ilustrátorů malířů, grafiků či designérů. Někteří z nich pracují i pro velké světové značky.

"Myslím, že se jim líbil originální nápad, podpora kreativity i chuť nabízet lidem, aby žili s uměním každý den," řekl zakladatel značky Petr Neckář. Nyní už je oblečení ke koupi na webu projektu.

"Oslovil jsem asi 100 umělců, 30 jich odpovědělo, pracoval jsme na tom několik let," doplnil Neckář.

Mezi autory se vyskytují osobnosti ze všech oblastí výtvarného umění – od těch, kteří vzešli z ulice a věnují se stylu street art, po malíře, grafiky a ilustrátory tradičnějších technik.

Každý poskytl po jednom dílu a na mikinu umístil tisk fotografie své malby.

Umělce podle Petra Neckáře oslovila možnost, aby jejich díla žila dalším životem než jen na výstavě. "Z výstavy si dílo odnese vždy jen jeden člověk, takhle ho mohou mít mnozí – i ti, kteří do galerie nechodí," podotkl.

Série nejsou limitované, ale Neckář počítá s tím, že jak budou nové modely přibývat, budou se některé stahovat z nabídky. "Každý týden chceme nabízet nový design," řekl.

Mezi autory námětů jsou umělci z Anglie, Indie, Itálie, Francie, Spojených států, Jižní Koreje, Brazílie, Izraele, Japonska, Číny, Ruska či Nového Zélandu.

Česko zastupují Ade Anejde, jež je členkou vizuálního studia Lunchmeat, či Pavel Fuksa, který pracuje jako grafik pro Prahu.