Tři uznávané umělce dohromady svedl výstavní projekt zasazený do vily Tugendhat, jediné brněnské památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Svá díla zde nakrátko představí Jiří David, Jiří Kovanda a Slovák Roman Ondák. Podle informací Muzea města Brna, které památku spravuje, jde o vůbec první výstavu ve vile od jejího dokončení. Projekt proto dostal název Tugendhat 1.

Kurátorem akce je Martin Dostál, expozice potrvá týden. Finisáž neboli zakončení se uskuteční příští pondělí 8. května v 16 hodin.

Výstava je přístupná jen s předchozí rezervací v několika předem určených termínech. Díla vstupují do komunikace s jednotlivými obytnými i užitnými místnostmi unikátní vily.

Interakce mezi umělci a prostorem se odehrává jak v rovině estetické, tak v rovině paměti místa či v obecnějším přesahu k dějinám a k historii umění, tvrdí pořadatelé.

Přehlídku doprovodí katalog, jenž kromě příprav zachytí, jak se umělci sžívali s prostředím a zkoušeli možnosti, kterak vstoupit do dialogu s mimořádným prostorem.

Vila Tugendhat je na seznamu UNESCO od roku 2001. Stavbaři a řemeslníci ji v letech 2010 až 2012 vrátili do stavu, který se co nejvíce blíží původnímu řešení.

O prohlídku vily je značný zájem, kapacita je však malá. Návštěvníci se proto objednávají předem.

Zatímco v roce 2001 vilu navštívilo 9200 lidí, po jejím znovuotevření se návštěvnost pohybuje okolo 30 tisíc ročně, informoval nedávno mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Ve vile se čím dál častěji konají koncerty, taneční představení, přednášky a další kulturní akce.