Neobvyklé dětské hřiště, které je zároveň galerií výtvarného umění pod širým nebem, bude ve druhé polovině září znovu zpřístupněno v pražském parku Stromovka. Herní prvky do něj před více než 50 lety vytvořili sochaři Olbram Zoubek a jeho žena Eva Kmentová.

Magistrát se teď rozhodl plastiky reprezentující sochařství druhé poloviny 20. století obnovit. Sochař Jakub Grec na jejich rekonstrukci pracoval s autorem, který zemřel letos v červnu ve věku jedenadevadesáti let.

Sochy mohou sloužit mimo jiné jako ukázka méně známé polohy Zoubkova díla, z něhož lidé obdivují především figurální plastiky doplněné zlacením.

Na geometrických plastikách pro hřiště Zoubek spolupracoval se svou první ženou Evou Kmentovou, která byla také sochařkou. Zemřela roku 1980.

Jakub Grec, absolvent pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové, působil jako asistent u Zoubka v jeho ateliéru v Salmovské ulici na pražském Novém Městě.

"Obnova hřiště byla do poslední chvíle konzultována s Olbramem Zoubkem, který o to měl velký zájem a poskytl cenné rady při obnově," řekl Grec.

Hřiště nazývané nyní Kaštánek bude přístupné s upozorněním, že nesplňuje dnešní přísné normy na dětská hřiště – je tedy možné jej využívat jen na vlastní nebezpečí. Hřiště například není doplněno hmotou, která se dnes běžně dává na zem, aby tlumila případný pád dítěte.

Záměrem je obnovit hřiště v jeho původní podobě. Pod nejvyšší plastikou, již lze zlézat a prolézat, je nasypán písek, jinak je povrch pevný.

Plastiky, některé zdobené reliéfní kresbou, budou jen natřené na bílo. V minulých desetiletích je žáci okolních škol různě omalovávali, původně však byly a opět budou jednobarevné.

Při rekonstrukci bylo plastiky – stojící na kovových nohách – nejprve třeba zespodu odkrýt, za půl století v jejich základech přibylo půl metru zeminy.

"Všechno se to vyhrabalo, jeřáby se to vyzvedlo včetně základů, zase se to podbetonovalo, udělal se nový terén a většinu plastik jsem opravoval na místě," popsal Jakub Grec.

Dvě plastiky chyběly, ty se proto vyrobily nové v ateliéru v Salmovské, odkud byly tento týden do parku přivezeny a nainstalovány.

"Jedná se o raritní dětské hřiště z roku 1961, které by mělo být i příkladem pro to, jak zachovat opomíjenou epochu v českém výtvarném umění, kdy se sochaři podíleli na zajímavých originálních realizacích ve veřejném prostoru. Byl to prostor, kde mohli svobodně tvořit, byť třeba mnohým v té době byla volná tvorba zakazována," doplnil Grec.