Pobočka prestižní pařížské galerie Louvre v arabském emirátu Abú Dhabí bude otevřena 11. listopadu. Ve středu to oznámila francouzská ministryně kultury Francoise Nyssenová.

Podle agentury AFP se očekává, že na zahájení osobně dorazí francouzský prezident Emmanuel Macron.

Spojené arabské emiráty za projekt Francii zaplatily více než miliardu dolarů, v přepočtu zhruba 24,5 miliardy korun. Autorem muzea, které stojí na uměle vytvořeném ostrově, je francouzský architekt Jean Nouvel.

Původně měla instituce zahájit činnost již v roce 2012. Otevření však bylo odloženo, protože nebyly dokončeny všechny stavební práce.

Fotografie nové budovy na svém Twitteru sdílel francouzský velvyslanec ve Spojených arabských emirátech Ludovic Pouille.

Muzeum má velkou kupolovitou střechu s průměrem 180 metrů. Střechu pokrývá 7850 kovových geometrických tvarů, které dohromady tvoří mřížkový vzor, jímž do budovy prostupuje světlo.

Sám architekt Nouvel střechu popsal jako "slunečník, který vytváří záplavu světel".

Muzeum bude společně s vládní turistickou a kulturní agenturou Abú Dhabí řídit organizace zvaná Agence France-Muséums, kterou roku 2008 vytvořila francouzská vláda. Jejím ředitelem, a tedy i ředitelem Louvru Abú Dhabí je jedenačtyřicetiletý Manuel Rabaté.

Podle něj je dohoda taková, že pařížské muzeum během následujících patnácti let pro Abú Dhabí připraví vždy čtyři výstavy ročně – jednu velkou, jednu střední a dvě menší.

„Aniž bychom chtěli prozrazovat více, můžeme uvést, že kurátorem první velké výstavy zaměřené na Louvre v Paříži 18. století bude Jean-Luc Martinez, prezident a ředitel Louvru,“ uvedl Rabaté v rozhovoru pro server The Art Newspaper.

Podle agentury AFP bude Louvre Abú Dhabí hostit 600 uměleckých děl včetně 300 zapůjčených ze třinácti francouzských muzeí. Bude mezi nimi mimo jiné slavná portrétní malba Leonarda da Vinciho nazvaná La Belle Ferronière nebo autoportrét Vincenta van Gogha z pařížského Musée d’Orsay.

Toto pondělí muzeum v Abú Dhabí začalo instalovat první díla, která dorazila z Francie – například egyptské sochy či mramory vzniklé na objednávku krále Ludvíka XIV.

Stálá expozice Louvre Abú Dhabí má vyprávět o vývoji civilizace a umění od starověku po současnost se zvláštním důrazem na dějiny regionu.

Muzeum již objednalo nová díla od italského umělce Giuseppeho Penona a americké neokonceptualistky Jenny Holzerové. Další díla na zakázku Louvru Abú Dhabí vytvářejí dva občané Spojených arabských emirátů, jeden Syřan a jeden Ind ve spolupráci s francouzskými partnery.

Louvre Abú Dhabí by měl zaměstnávat zhruba 140 lidí.

Nové muzeum se nachází na uměle vytvořeném ostrově Sadíjá, jehož západní stranu tvoří takzvaná kulturní čtvrť. Kromě pobočky pařížského Louvru v oblasti vznikne třeba satelit newyorského Guggenheimova muzea navržený architektem Frankem Gehrym.

Jak připomíná agentura AFP, stavba muzea Louvre Abú Dhabí se neobešla bez kontroverzí. Zejména ve francouzském tisku často zaznívaly dotazy, zda se Louvre nezaprodal a jestli by Francie měla se Spojenými arabskými emiráty kvůli tamnímu porušování lidských práv natolik úzce spolupracovat.

 

Obavy vzbuzuje též transport děl nevyčíslitelné hodnoty, například obrazů Leonarda da Vinciho, do prostředí, kde v letních měsících teplota běžně stoupá nad 40 stupňů Celsia.

Provozovatelé muzea však odmítají, že by díla byla ohrožená, budovy prý vybavili špičkovou klimatizací, dodává agentura AFP.