Komedií roku 2006 vyhlásila dnes porota na 7. ročníku Grand festivalu smíchu inscenaci textu Terryho Pratchetta Maškaráda čili Fantom opery v podání pražského Divadla v Dlouhé. Členové souboru dostali na festivalu celkem čtyři ocenění. Další ceny získalo českobudějovické Jihočeské divadlo a herec libereckého Divadla F. X. Šaldy.

O titul nejlepší divadelní komedie roku 2006 v Pardubicích soutěžilo sedm divadelních představení. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon festivalu získala Helena Dvořáková také z Divadla v Dlouhé v roli Anežky Nulíčkové. Divadlo v Dlouhé dostalo i cenu odborné kritiky a prostřednictvím hlasovacích lístků mu návštěvníci představení přiřkli rovněž ocenění Komedie diváků.

Kromě pražského souboru vystoupilo v Pardubicích v soutěžní části festivalu Jihočeské divadlo z Českých Budějovic, plzeňské Divadlo J. K. Tyla, Moravské divadlo Olomouc a liberecké Divadlo F. X. Šaldy. V soutěži se objevil také domácí soubor s komedií Vztahy na úrovni v režii Václava Klemense.

Ocenění za nejlepší mužský herecký výkon festivalu si odváží Martin Polách v roli Nicka v komedii Alana Ayckbourna Postelová fraška. Uvedlo ji v nastudování Ivana Rajmonta Divadlo F. X. Šaldy. Studentská porota přisoudila svou cenu Jihočeskému divadlu za hru Neila LaButeho Tlustý prase, jehož režisérem byl Martin Glaser.

Loni si titul z Pardubic odvezla divadelní úprava filmu Miloše Formana Hoří, má panenko v nastudování Klicperova divadla z Hradce Králové. Klicperovo divadlo tím zopakovalo úspěch z roku 2005, kdy získalo ocenění s Prodanou nevěstou.