folk 
Snímek: Czech Tourism

Představte si kombinaci volných dnů, skupiny lidí naladěných na stejnou vlnu, spousty zajímavých akcí a hlavně nekonečného a ničím nepřerušovaného proudu podmanivé, rytmické a nakažlivé hudby. To všechno jsou totiž charakteristiky typické pro letní folkové festivaly. Pokud si chcete vychutnat pohodovou akci, jen těžko najdete lepší příležitost. Přitom však folkové festivaly nabízejí obvykle široký průřez hudebními styly, takže si zde přijdou na své nejenom nadšenci "táborákové" hudby. Přinášíme vám patnáct tipů na ty nejlepší folkové festivaly v České republice, stačí si jen vybrat a užít si pohodový zážitek.


Folková růže
Kdy:
12. - 14. července
Kde: Jindřichův Hradec
O co jde: Jindřichohradecká Folková růže sází kromě vynikající hudby rozličných žánrů a vystoupení na množství netradičních scén a prostředí, v nichž se představení odehrávají. Samo město má poetickou historickou atmosféru, mimo to se však můžete těšit na produkce v jedinečném prostředí kaple svaté Máří Magdaleny či na zámeckém nádvoří a v okolí zámku. Pokud hledáte akci, na které byste mohli kombinovat sluchový i vizuální zážitek, nemůžete zvolit lépe. Hudební vystoupení navíc doprovází spousta doprovodných akcí.
Program: Návštěvníci festivalu se mohou těšit skupiny Jablkoň, Kámen úrazu, Jen tak tak, Traband, Vlastu Redla, Hluboké nedorozumění, Pouta, Spadané listí, Bossorky a mnohé další.
Vstupné: Za třídenní permanentku na celou dobu konání festivalu zaplatíte na místě 470 Kč (v předprodeji za 390 Kč). Jednodenní vstupenka na libovolný den vás na místě vyjde na 240 Kč (v předprodeji 190 Kč).
Může se vám hodit: Návštěvníci festivalu, kteří se prokáží platnou vstupenkou, mohou využít zadarmo tábořiště vedle gymnázia.
* www.folkcountry.cz/ruze  


Fleret a Jarmila Šuláková_mFestival Slunce
Kdy: 13. a 14. července
Kde: Strážnice
O co jde: Strážnický festival Slunce je vyhlášenou hudební akcí, která se koná už osmý rok a pokaždé přiláká spoustu nadšených návštěvníků. Skvělá atmosféra, malebné prostředí, výborná organizace, ale hlavně vynikající hudební skladba činí z festivalu každoroční nezapomenutelný zážitek.
Program: Tančit a zpívat můžete například na hudbu skupin -123 minut, Petr Bende a Band, Záviš, Lehká noha, Kamelot, Fleret. Vystoupí i matadoři jako Luboš Pospíšil, Pavel Dobeš, Folk Team, Žalman a spol. a další.
Vstupné: Za páteční vstupenku zaplatíte na místě 300 Kč, v předprodeji o 50 Kč méně. Tu samou částku budete potřebovat na účast na sobotní akci. Pokud se budete chtít zúčastnit festivalu po oba dva dny, připravte si 500 Kč na vstupenku, kterou zakoupíte na místě. V předprodeji ušetříte 100 Kč.
Může se vám hodit: Ubytovat se můžete v některém z penzionů ve Strážnici nebo v kempu. Parkovat lze u strážnického nádraží, skanzenu nebo přímo v kempu.
* www.festival-slunce.cz  


Jihočeské zpívání
Kdy: 20. a 21. července
Kde: Trocnov u Českých Budějovic
O co jde: Skvělá rodinná akce, která se koná už potřinácté v přírodním areálu pomníku Jana Žižky, nabízí mnohem víc než jen hudební vystoupení. Na své si tu přijdou všichni členové vaší rodiny libovolného věku a zájmů. Poslechnete si četné koncerty, v Lesní galerii si prohlédnete výstavu kreseb a fotografií, zúčastnit se můžete večera kovbojů, zazpívat si po skončení koncertů společně u ohně, vyzkoušet si práci na hrnčířském kruhu, práci kováře nebo třeba jízdu na koni.
Program: Návštěvníci Jihočeského zpívání se mohou těšit na vystoupení Štěpána Raka, skupin Rybníkáři, Jewelci, Tempo di Vlak, Giant mountains band, Alternativa, Toman a lesní panna, Jen tak tak, Hluboké nedorozumění, Bonsai č. 3, Lakomá Barka a dalších.
Vstupné: Podle vyjádření pořadatelů bude vstupné "lidové".
Může se vám hodit: Účastníci festivalu se mohou utábořit přímo v areálu festivalu.
* www.rybnikari.cz/zpivani  


Country Vojtěchov
Kdy: 20. - 22. července
Kde: Vojtěchov (mezi Olomoucí a Moravskou Třebovou)
O co jde: Ačkoli tento festival nepatří mezi největší folkové svátky, letos se uskuteční už jeho osmý ročník. Jde přitom o akci, která je ideální pro rodiny s dětmi a pro ty, kteří netouží po obrovských masových akcích a dokáží ocenit komornější atmosféru. Kdo se rozhodne návštěvu Vojtěchova v půvabné Drahanské vrchovině pojmout jako výlet, může se vypravit třeba na nedaleký hrad Bouzov nebo do Javoříčských jeskyní, jedněch z nejhezčích u nás.
Program: Například skupiny Album, Podjezd, Grasspark, Taverna, Minaret, Fiddle Dedee, Dobro, Grasscountry a další.
Vstupné: Páteční vstupenka na akci stojí 40 Kč, vstup na sobotní program vyjde na 70 Kč a za cenově zvýhodněnou vstupenku na oba dva dny dáte 90 Kč.
Může se vám hodit: V areálu festivalu je zajištěno místo na stanování i parkování návštěvníků. Stejně tak se tady můžete občerstvit. V sobotu večer se koná tradiční country bál.
* http://vojtechov.taverna-cz.net  


Folkové prázdniny
Kdy:
21. - 28. července
Kde: Náměšť nad Oslavou
O co jde: Pokud hledáte prázdninovou variantu klasické dovolené, jsou pro vás Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou jedinečnou příležitostí. Každý večerní hudební program festivalu má své téma, svou dramaturgii, která je žánrově neohraničena: etnická a lidová hudba, jazz, rock, folk, vážná hudba. Týdenní proud hudební produkce tvoří jedinečnou kulisu množství dalších aktivit a atrakcí, které má festival pro své návštěvníky připravené.
Můžete se naučit základům hry na různé hudební nástroje, malovat, kreslit nebo si třeba osvojit základy umění sítotisku. Návštěvníci píší své vlastní texty, navštěvují výstavy, které probíhají souběžně s festivalem. Zhlédnout můžete i množství divadelních představení.
Program: Mari Boine (Norsko), Zikfa (Francie), Mark Geary (Irsko), Suden Aika (Finsko), Zurgó (Maďarsko), García, Jalbkoň, Traband, Jiří Pavlica & Hradišťan, Michal Prokop & Framus Five, Bezobratři, Jarmila Šuláková, Salsa Celtica (Skotsko), Sliotar, Jan Spálený a nespočet dalších.
Vstupné: Permanentka na celou dobu konání festivalu vás vyjde na 990 Kč. Vstupenka na jeden festivalový den stojí 330 Kč a rodinné vstupné stojí na den 750 Kč, na celý festival pak 2200 Kč.
Může se vám hodit: V kempu za Špitálkem mají návštěvníci festivalu možnost levného ubytování a stravování po celou dobu konání festivalu. Organizátoři dokonce nabízejí rodičům službu profesionálního hlídání dět.
* www.folkoveprazdniny.cz


Keltská noc_mKeltská noc
Kdy: 27. a 28. července
Kde: Plumlov u Prostějova
O co jde: Letos se koná už šestý ročník mezinárodního festivalu Keltská noc. Ačkoli jde primárně o akci věnovanou irské hudbě (koná se pod záštitou velvyslance Irska v Praze), podupávat tady můžete v rytmu folku, jazzu, soulu nebo třeba blues. Na pořadu dne jsou i velmi efektní ukázky irských tanců.
Program: Na letošním ročníku Keltské noci vystoupí například Gwalarn, Chodská vlna, Dolmen, Irish Rose, Bran, Happy to Meet, Marw a další skupiny z ČR i zahraničí.
Vstupné: Za vstupenku na pátek zaplatíte 160 Kč (v předprodeji 130 Kč). Sobotní lístek vás vyjde na 210 Kč (v předprodeji 180 Kč). Vstupenka na oba dva dny se dá pořídit za zvýhodněnou cenu 290 Kč (v předprodeji za 250 Kč).
Může se vám hodit: Návštěvníci festivalu se mohou ubytovat v kempu Žralok v blízkosti Plumlovské přehrady u Prostějova, kde také bude celá akce probíhat. K dispozici je samozřejmě sociální zařízení kempu. Vzhledem k tomu, že parkovací kapacita kempu je omezená, můžete využít záchytné parkoviště v Plumlově na náměstí.
* www.keltska-noc.cz  


Kutnohorská kocábka
Kdy: 11. srpna
Kde: Kutná Hora
O co jde: Kutnohorská kocábka je vynikající alternativou pro všechny, kteří by rádi navštívili vyhlášený festival s hvězdným obsazením, ale nechtějí nebo nemohou strávit na akci celý víkend. Akce ve znamení folku, country, trampské hudby a bluegrass se v půvabných kulisách historického města koná už po čtyřiadvacáté. I když trvá pouhý jeden den, jde o velmi oblíbenou událost všech vyznavačů těchto hudebních stylů.
Program: Pacifik, Rangers, Vabank Unit, Posázavský expres, Brzdaři, Qjeten, Grass Road, Trampoty, Wyrton, Johnny Cash revival, Petr Kovač nebo Detto.
Vstupné: Za vstup zaplatíte 120 Kč, děti do 110 centimetrů mají vstup zdarma.
Může se vám hodit: Koncerty probíhají v parku pod Vlašským Dvorem a vzhledem k jeho lokalizaci i délce pravděpodobně nebude aktuální ubytování ve stanech. Pokud si chcete akci protáhnout, zamluvte si předem ubytování v některém z penzionů či hotelů v Kutné Hoře.
* www.kocabka.wz.cz  


Prázdniny v Telči
Kdy: 27. července - 12. srpna
Kde: Telč
O co jde: Jubilejní, pětadvacátý ročník oblíbeného festivalu, který slibuje "sedmnáct dní a nocí jako způsob života". Prázdniny v Telči jsou dobrou volbou jak pro ty, kteří hledají jen víkendové vyžití, tak pro ty, kteří by rádi strávili aktivní dovolenou plnou zážitků. Nejrůznější aktivity, dílny, divadelní vystoupení a samozřejmě množství koncertů uspokojí nároky širokého spektra návštěvníků.
Program: Ze skutečně pestré nabídky festivalu vybíráme jména jako Vladimír Mišík, Traband, Vlasta Redl, ASPM, Slávek Janoušek, Pavlína Jíšová a Druhá tráva, Franta Černý, Nezmaři, Jablkoň, Tarafuki, Celtic Cross nebo Hradišťan.
Vstupné: Cena vstupenek se liší podle jednotlivých koncertů a představení, záleží na tom, co z nabídky vás zaujme.
Může se vám hodit: Ubytování si je nutné zajistit přímo v Telči a vzhledem k obrovskému zájmu, který každoročně tuto akci doprovází, je dobré učinit tak s dostatečnou časovou rezervou.
* www.prazdninyvtelci.cz  


festival_mMuzikantské žně
Kdy:
16. - 18. srpna
Kde: Frýdek-Místek
O co jde: Ačkoli si kvůli účasti na této akci budete muset vzít dovolenou, protože začíná už ve čtvrtek vpodvečer, zcela určitě se vám to vyplatí. Kromě oficiálního hudebního programu, v němž účinkují jak ostřílení profesionálové, tak mladé talenty (těm je právě vyhrazen čtvrteční večer), se těšte na další originální akce. Pořadatelé doporučují návštěvníkům, aby si vzali své vlastní hudební nástroje, protože po oficiálním hudebním programu je plánovaná společná hudební produkce a zpívání. Sympatická je také skutečnost, že návštěvníci oblečení v country stylu zaplatí za vstup na akci méně.
Program: Na muzikantských žních vystoupí Honza Nedvěd se skupinou, Rangers, Dobráci od kosti, Fleret s Jarmilou Šulákovou,
Chvilka poezie, Hop Trop a Jarda Samson Lenk, Mr. Bill aj.
Vstupné: Za vstup zaplatíte za jeden den 100 Kč.
Může se vám hodit: V areálu festivalu je možné stanovat. Pokud vám ubytování ve stanech nevyhovuje, můžete využít některý z četných hotelů či penzionů ve Frýdku. V místě, kde akce probíhá, najdete i bohaté občerstvení.
* www.muzikantskezne.cz  


Stodola Michala Tučného
Kdy: 25. srpna
Kde: Hoštice u Volyně
O co jde: Letos se koná jubilejní, desátý ročník festivalu, který začali organizátoři pořádat na počest zemřelého zpěváka Michala Tučného. Každý rok vzrůstá zájem návštěvníků o tuto akci s jedinečnou hudební skladbou a atmosférou nádherného prostředí jižních Čech. Pokud vám je jméno Hoštice povědomé, vězte, že jde skutečně o Hoštice, v nichž se natáčela slavná trilogie Slunce, seno... Kromě jedinečného hudebního zážitku si tedy tak můžete užít množství romantických procházek.
Program: Vystoupí mimo jinými Harlej, Vladimír Mišík, Greenhorns, Věra Martinová, Kryštof, Ondřej Hejma, Ilona Csáková, Petr Bende, Pavlína Jíšová, Ivan Hlas, Honza Vyčítal a mnozí další.
Vstupné: Cena za lístek na akci stojí v předprodeji 360 Kč, na místě 400 Kč. Letos se vzpomíná na nedožitých 60 let michala Tučného, a tak lidé narození v roce 1960 mají vstup zdarma.
Může se vám hodit: Ubytování vám zajistí kemp v Hošticích, kde můžete odstavit i své auto.
* www.stodola.kyno.cz  


diváciMohelnický dostavník
Kdy: 30. srpna - 2. září
Kde: Mohelnice
O co jde: Mohelnický dostavník je jedním z nejstarších festivalů u nás (letos se koná třiatřicátý ročník), který je zároveň svátkem a vyhledávanou akcí všech příznivců trampské, folkové a country hudby. Jeho návštěvníci se už tradičně mohou těšit na skutečně pestrou programovou nabídku. Kromě bohaté hudební skladby tady bude probíhat také hudební a filmová soutěž, uskuteční se country bál i osadní táborový oheň.
Program: Mohelnický dostavník je vyhlášený kvalitním programem a výběrem interpretů. Letošní ročník ozdobí svou účastí například Žalman a spol., Kamelot, Devítka, Spirituál kvintet, Naďa Urbánková, Burana Orffchester, Petr Bende, Nardet, Vojta Kiďák Tomáško & Ríša Melichar, Lokálka, Cop nebo Wabi Daněk.
Vstupné: Jednodenní vstupenka vás vyjde v pátek a neděli na 250 Kč, v sobotu na 350 Kč. Celofestivalová permanentka stojí 400 Kč a je slosovatelná.
Může se vám hodit: Mohelnický dostavník se koná v areálu autokempu Mohelnice, kde můžete rozbalit i stany. Další ubytování je zajištěno v internátu Obchodní akademie. V areálu funguje i úschovna zavazadel. Pokud se na festival chystáte, nechte však doma svého psího miláčka, protože psi mají na Mohelnický dostavník vstup zakázán.
* www.mohelnickydostavnik.cz  


Trampský širák
Kdy:
8. září
Kde: Hanesův Mlýn (mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem)
O co jde: Akce Trampský širák je vynikající volbou pro ty, kteří milují romantiku táborových ohňů a vedle zpívání, hudby a atmosféry je tady pro vás připraven bonus nádherného prostředí Vysočiny. Pokud se tady rozhodnete utábořit na delší dobu než pouze jeden den, užijete si bloumání po lesích, houbaření nebo rybaření.
Program: Na festivalu se můžete pohupovat v rytmu hitů Pavla Bobka, Wabiho Daňka, Honzy Nedvěda, Ríši Mělichara, Jitky Vrbové, skupin Hop Trop, Nezmaři, Pacifik, Marien, Apple, 4 zdi a mnohých dalších.
Vstupné: V předprodeji zaplatíte za lístek 240 Kč, na místě o 50 Kč víc.
Může se vám hodit: Tábořiště v těsné blízkosti mlýna je k dispozici všem platícím návštěvníkům akce zdarma. Přespat tady můžete ve stanech, autech, karavanech nebo jen pod širým nebem. Stejně tak tady můžete nechat své auto. Ubytovat se lze rovněž v pokojích mlýna či v okolních penzionech.
* www.trampskysirak.cz  


Babí léto na Kyselce
Kdy: 15. září
Kde: Bílina
O co jde: Už devátý rok se setkávají příznivci hudebních stylů folk, country a bluegrass pod vrcholem Bořně na bílinském koupališti Kyselka. V krásném prostředí v době skutečného babího léta a nastupujícího podzimu se odehrává celá řada hudebních vystoupení a koncertů. Kromě zajímavého programu pro dospělé tady objevíte i celou řadu atrakcí pro děti, které činí z akce ideální cíl pro celé rodiny.
Program: O vaši dobrou náladu se budou starat například Hop Trop, trio Janoušek, Redl a Lenk, Cop, Fámy, Zlatý Voči, Duo Passage, Kvinta, Poutníci a další.
Vstupné: Organizátoři zatím nezveřejnili.
Může se vám hodit: Pokud zde rozhodnete přenocovat, můžete využít prostor pro přespání ve stanech. K dispozici by mělo být i dostatek místa pro odstavení aut.
* www.babileto.cz

Téma připravil
Bohuslav Dvořák